O tym, że zima zaskoczyła kierowców słyszymy dość często, a nawet nie robi na nas to wielkiego wrażenia. Właśnie dlatego już dziś warto zadbać o swoje auto, aby bezpiecznie i komfortowo ruszyć przed siebie. Sprawdzamy, co na ten temat mówią eksperci w dziedzinie motoryzacji.
Spis treści
Przygotowanie samochodu do zimy
Jak podkreśla Michał Lisiak, nasz twórca powiązany z motoryzacją z portalu motorewia.pl, przygotowania do zimy trzeba zacząć najpóźniej w połowie listopada, kiedy jeszcze temperatura nie spadła poniżej zera w ciągu dnia. Choć najczęściej mówi się o wymianie opon na zimowe, a także zamianie płynu do spryskiwacza, tak naprawdę jest wiele innych aspektów, o których warto pamiętać. Możecie przeczytać o tym w jego wpisie na blogu: Kompleksowe przygotowanie samochodu do zimy 2021/2022 >>> My już to zrobiliśmy!
Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli ochronie przed trudnymi warunkami. Oczywiście najlepszą opcją jest garaż, ale nie każdy z nas może sobie na niego pozwolić. Alternatywą jest wiata, a nawet pokrowiec na samochód. Jak podpowiada Michał, materiał powinien być wytrzymały i dobrze przymocowany do kołpaków albo felg.
Przygotuj się również na to, że zimą częściej rozładowuje się akumulator. Oczywiście wsparcie w postaci kabli rozruchowych albo baterii startowej do ładowania jest nieocenione. Sprawdź jeszcze, czy w razie kryzysowej sytuacji, będziesz mógł otworzyć drzwi bez centralnego zamka. Nie wiedziałeś o tym teście? To praktyczna wskazówka Michała z motorewia.pl!
Na koniec warto uzupełnić wszelkiego rodzaju płyny w aucie oraz przygotować przydatne akcesoria i preparaty, w tym zapasowe żarówki, skrobaczkę i rozmrażacz. Wizyta u mechanika także jest dobrym pomysłem, aby sprawdzić podwozie i wymienić filtr kabinowy. Jeszcze przed spadkiem temperatury, trzeba koniecznie sprawdzić, czy poprawnie jest ustawione oświetlenie oraz czy działa ogrzewanie oraz klimatyzacja. Zaparowane okna i chłód w samochodzie nie są sprzyjające ani bezpieczne. Wizyta u mechanika to też dobra okazja do wymiany płynu hamulcowego oraz oleju silnikowego, trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby były przeznaczone do użytku zimowego.
Na co szczególnie trzeba uważać?
- Marznący deszcz, który często jest dla kierowców bardziej niebezpieczny niż śnieg.
- Parę w samochodzie.
- Naloty na podwoziu, które mogą doprowadzić do szybszej korozji po zimie.
- Stan akumulatora.
- Zamarzające uszczelki, które powodują problemy z otwieraniem drzwi.
- Sprawne hamulce i światła.
Nowe paliwa na stacji?
Już od 1 października na stacjach paliw wprowadza się przejściowe paliwo, przystosowane do jesiennych warunków. A z kolei od końca listopada, pojawia się zimowa wersja, która według prawa ma być dostosowana do trudnych warunków na drodze i niższej temperatury. Dlaczego? To właśnie mróz może przyczyniać się do problemów z rozruchem auta. Szczególnie kłopotliwe może być to dla kierowców samochodów napędzanych dieslem. Właśnie dlatego często stosuje się tzw. depresatory do paliwa, czyli preparaty, które obniżają temperaturę krzepnięcia oleju napędowego. Dodatki do paliwa mają też za zadanie czyścić wtryski, zapobiegać gromadzeniu się wody w zbiorniku oraz pojawieniu się korozji. Często wpływają również na bardziej cichą pracę silnika.
Michał jako miłośnik motoryzacji zauważa, że istotną sprawą jest również ilość paliwa w baku. Jeśli będzie go zbyt mało, zacznie się skraplać, a z tym wiąże się ryzyko korozji.
Dłuższa podróż? Bądź na bieżąco
Każdy kierowca na pewno wie o tym, że już niedługo zostaną wprowadzone zmiany w prawie drogowym, w tym surowsze mandaty i kary za wykroczenia. Warto to śledzić, aby nie zostać niemile zaskoczonym przez funkcjonariuszy policji na drodze. A kiedy wybierasz się w dłuższą podróż, zaplanuj ją dokładnie. Jedną ze zmian, która czeka kierowców jest likwidacja szlabanów z odcinka A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Od 1 grudnia 2021 roku zamiast tradycyjnego poboru opłat, konieczna będzie specjalna aplikacja albo zakup biletu za punkty. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Pawła Oblizajka na motopodprad.pl, który jest miłośnikiem motoryzacji i podróży autem.