https://blaber.pl/motoryzacja/wlasciciele-suv-ow-na-celowniku-szalencowZakup samochodu to zawsze niezwykle ważna decyzja, w szczególności gdy chodzi o pojazd używany. W internecie aż roi się od historii, w których zamiast samochodu marzeń, kupujący otrzymywał auto okazujące się później skarbonką bez dna. Jak więc zminimalizować ryzyko nietrafionego zakupu?
Spis treści
Kupuj u sprawdzonych sprzedawców
To chyba najbardziej bezpieczna decyzja. Wielu dealerów samochodowych oprócz sprzedaży nowych pojazdów prowadzi także autoryzowane komisy z używanymi samochodami. Co ważne, jeśli nawet auto nie posiada już fabrycznej gwarancji, zazwyczaj możemy liczyć na pisemną gwarancję od sprzedającego. Na wypadek ewentualnych usterek, to sprzedawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów wszelkich napraw.
Chociaż taki pojazd jest zazwyczaj trochę droższy od tych na popularnych serwisach sprzedażowych lub w zwykłych komisach, w praktyce ta decyzja może być zdecydowanie bardziej opłacalna. Dobrze jest też zorientować się czy ktoś z rodziny lub innych zaufanych osób nie zamierza sprzedać swojego samochodu.
Ocen stan wizualny
Faktem jest, że wiele informacji na temat pojazdu możemy uzyskać już na pierwszy rzut oka. Niech Twoje wątpliwości wzbudzają więc wszelkie wgniecenia, niedociągnięcia lakiernicze czy amatorskie naprawy. Sprawdź też grubość lakieru za pomocą miernika. Jeśli wykryjesz różnice, powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza.
Koniecznie podnieś również maskę i popatrz, czy na silniku nie ma jakiś wycieków. Przesadna czystość także może nie być dobrym prognostykiem. Wielu sprzedających „pucuje” silnik, aby ten nie ujawniał żadnych niedoskonałości.
Skorzystaj z jazdy testowej
Sprzedawca nigdy nie ma prawa odmówić Ci jazdy próbnej, dlatego pod żadnym pozorem nie decyduj się na zakup kota w worku. Niektóre wady pojazdu można dostrzec dopiero podczas jazdy.
W czasie testowania samochodu zobacz, jak pracuje jego silnik, skrzynia biegów, sprawdź też pełne skręty kierownicy. Jeśli wykryjesz ewentualne usterki, zastanów się, czy są one dla Ciebie akceptowalne i oszacuj, ile może kosztować ich naprawa. Być może będziesz mógł znacząco obniżyć cenę pojazdu.
Sprawdź pojazd na stacji diagnostycznej
Nikt tak dobrze nie sprawdzi pojazdu jak specjalista, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, warto udać się na stację diagnostyczną.
Diagnosta jest w stanie wykryć wadę, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, a może spowodować, że cały zakup zupełnie mija się z celem. Zgadza się, jest to dodatkowy koszt, jednak jak ma się nawet to kilkaset złotych w stosunku do samochodu o wartości np. 30 tysięcy?
Przypilnuj kwestii prawnych
Kupujący bardzo często zapominają, że oprócz sprawdzenia pojazdu pod kątem wizualnym i technicznym koniecznie należy także dowiedzieć się, jak wygląda status prawny samochodu, który nas interesuje.
Aby uniknąć rozczarowań, dobrze jest sprawdzić samochód w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Podając kilka informacji o aucie, możemy uzyskać pełną wiedzę na temat historii jego przeglądów, dotychczasowych właścicieli czy poznać ostatni zarejestrowany stan licznika. Jeśli pojazd pochodzi z zagranicy pomoże Ci dekoder VIN. Zakup kradzionego samochodu chyba nie jest szczytem marzeń, prawda?
Na koniec bardzo ważne przesłanie: Jeśli podczas oględzin samochodu cokolwiek wzbudza Twoją wątpliwość, zastanów się dwa razy, zanim zdecydujesz się na zakup. Używanych samochodów jest pod dostatkiem, dlatego najlepszym doradcą niech będzie chłodna głowa.