Odniosłeś sukces, ale wszystkim wokół tłumaczysz, że to zupełny przypadek? Dostałaś awans, ale cały czas czujesz, że na niego nie zasłużyłaś? Wydany przez Ciebie e-book cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a Ty czujesz się, jakbyś oszukiwał wszystkich naokoło? Witaj w klubie! Zarówno Ciebie, jak i mnie oraz tysiące innych osób wokół dotyczy syndrom oszusta. O co chodzi w tym zjawisku?
Spis treści
I co ja robię tu uuu… oszukuję czy osiągam sukcesy?
Syndrom oszusta to często występujące zjawisko psychologiczne, które potrafi znacząco uprzykrzyć życie. Osoby zmagające się z syndromem oszusta nie wierzą w swoje kompetencje, zdolności i możliwości i zaprzeczają im mimo jawnych sukcesów na koncie i dowodów świadczących o konkretnych umiejętnościach i predyspozycjach. Zjawisko to łączy się z umniejszaniem swoich osiągnięć i przypisywaniem ich zdarzeniom losowym.
Uważa się, że syndrom oszusta dotyczy w większości kobiet, które żyją w przekonaniu, że nie są na tyle zdolne, mądre i kompetentne, jak to się innym wydaje. Osoby doświadczające tego problemu żyją w ciągłym dyskomforcie i przekonaniu, że w końcu ktoś je zdemaskuje i odkryje, że tak naprawdę nic nie potrafią. Że zorientuje się, że ten awans to przez przypadek, że każdy inny mógłby wykonywać te same obowiązki na tym stanowisku, a wszystkie pochwały dotyczące wykonywanej pracy są znacząco na wyrost.
Oczywiście zazwyczaj obawy związane z syndromem oszusta są absolutnie bezpodstawne, a osoby, które ich doświadczają, są w 100% kompetentne i w pełni zasługują na okazywane im uznanie.
Jak poradzić sobie z syndromem oszusta?
Specyfikę syndromu oszusta w krzywym zwierciadle i dużą dawkę dystansu na swoim Instagramie przedstawiają Magda i Tomek z konta burzawmozgu.
Jak możesz próbować pokonać tego rujnującego poczucie sprawczości potwora, który rośnie w Twojej głowie za każdym razem, gdy osiągniesz jakiś sukces?
- Spisuj pozytywne opinie na temat swojej pracy, nawet jeśli nie są to pisemne rekomendacje, a jedynie dobre słowo rzucone przez szefa na koniec dnia w biurze. W trudniejszym momencie zaglądnij do notesu lub pliku ze zgromadzonymi opiniami i zobacz, jak dużo już osiągnąłeś.
- Nie porównuj się z innymi. Poczucie własnej wartości i sprawczości leci w dół najszybciej w momencie, kiedy zaczynamy porównywać się z innymi. Pracującymi lepiej, szybciej, sprawniej i efektywniej. A już najgorszym pomysłem jest porównywanie się z osobami, które obserwujesz jedynie w sieci. Wiesz, że te osoby również mają gorsze dni, ale tego nie pokazują i że nic nie jest tak kolorowe, na jakie wygląda na Instagramie? Przypomnij sobie o tym, kiedy następnym razem zobaczysz publikacje dotyczące spektakularnych sukcesów internetowych twórców.
- Buduj swoje kompetencje – korzystaj z wiedzy dostępnej w sieci, podnoś swoje umiejętności i korzystaj z kursów, ale tylko takich, które faktycznie Ci się przydadzą. Wykorzystuj nową wiedzę w pracy i bądź dumny z nowych kompetencji!
Syndrom oszusta często dotyczy osób, które są nieśmiałe, niepewne i bardzo krytyczne wobec siebie. Wbrew pozorom dotyczy to również w dużej mierze osób bardzo kompetentnych, zajmujących stanowiska na wysokich szczeblach. Na szczęście z tym zjawiskiem psychologicznym można i trzeba walczyć – po to, by poprawić swój komfort życia i zadowolenie z siebie. To bardzo ważne!