Spis treści
1. Egoistyczna
W toksycznej przyjaźni tylko jedna osoba opowiada o sobie i swoich problemach, a sprawy drugiej osoby są spychane gdzieś w kąt. Taki przyjaciel nie zapyta, co u Ciebie i rzadko kiedy będziesz miał/miała okazję, żeby dojść do głosu. Toksyczna przyjaźń aż kipi egoizmem, a Twoje plany i potrzeby nie są w niej w ogóle istotne. W takiej relacji to jedna osoba dyktuje warunki – druga zwykle musi się dostosować. W innym przypadku ta pierwsza obraża się lub zrywa chwilowo kontakt, żeby pokazać swoje niezadowolenie. Do momentu, kiedy znowu nie będzie potrzebowała wsparcia czy towarzystwa.
2. Zazdrosna
Prawdziwy przyjaciel w 100% rozumie to, że w Twoim życiu istnieją lub pojawiają się też inne osoby. Inni przyjaciele, partner czy rodzina. Toksyczna przyjaźń nie zaakceptuje, że nie jesteś skoncentrowany/skoncentrowana tylko na niej. Będzie zazdrosna o czas i zaangażowanie i będzie chciała Cię mieć na wyłączność. Może się zdarzyć, że spróbuje oczernić inne osoby, z którymi łączą Cię relacje. Powie Wiesz, widziałam Marka na miescie z jakąś dziewczyną albo szepnie ta Marta to jest strasznie fałszywa, słyszałam, jak obgadywała Cię na boku.
3. Nie cieszy się z Twoich sukcesów
Prawdziwy przyjaciel lub przyjaciółka będzie świętował z Tobą Twój każdy sukces – i ten wielki, i ten całkiem nieduży. W toksycznej przyjaźni sukcesy drugiej osoby zaczynają uwierać. Znalazłaś/znalazłeś świetną pracę? No spoko, ale ten Twój nowy szef to jakiś podejrzany. Wybudowałaś/wybudowałeś wymarzony dom? O matko, jaki wielki, po co to taki, to tylko trzeba sprzątać!
Rozumiesz już, o co chodzi?
4. Nie szanuje granic
Toksyczna przyjaciółka czy przyjaciel nie rozumie, że Ty możesz mieć swoje granice. Że nie chcesz dzielić się wszystkim i że pewne kwestie wolisz zostawić dla siebie. W dobrej przyjaźni granice są szanowane przez obie strony – są naturalne i jak najbardziej na miejscu. W toksycznej przyjaźni druga osoba chce uczestniczyć w każdym wydarzeniu w Twoim życiu i znać szczegóły każdej przeprowadzonej rozmowy. A kiedy Ty próbujesz postawić te granice, druga osoba zgrywa ofiarę. Że przecież ona chciała dobrze, a Ty nie chcesz wpuścić jej do swojego życia.
5. Generuje napięcie
Dobra przyjaźń to komfort. To luz, spokój i pewność, że wszystko gra. To poczucie, że możesz być sobą i wiesz, czego się spodziewać. Toksycznej przyjaźni towarzyszy ciągłe napięcie. Co tym razem zepsuje humor przyjaciółki? Co dziś nie spodoba się Twojemu przyjacielowi?
Jeśli przed spotkaniem z osobą, którą nazywasz swoim przyjacielem, czujesz stres lub napięcie, warto zastanowić się, czy ta znajomość Ci służy i czy jest zdrowa. Jeśli ważysz każde słowo, żeby nie urazić drugiej osoby i czujesz, że nie możesz w pełni być sobą, to kolejne sygnały, że coś w tej relacji nie działa tak, jak należy.
Jesteś w relacji, która jest toksyczna? I co teraz? Cóż, masz trzy drogi. Pierwsza – zostawić wszystko tak jak jest – ale czy na pewno tego chcesz? Druga – porozmawiać z przyjacielem i postawić kawę na ławę. Jeśli skłoni go to do refleksji – jest nadzieja. Jeśli wywoła agresję lub wyrzuty – przejdź do opcji trzeciej, czyli zakończ tę znajomość. To trudne, wiem. I wymaga asertywności oraz sporych umiejętności komunikowania swoich potrzeb i uczuć. Ale czasami to najlepsze (i najzdrowsze dla Ciebie) rozwiązanie. Powodzenia! A na przyszłość – samych zdrowych relacji na Twojej drodze. ♥