Zmiana pracy to zawsze spore wyzwanie, ale jeśli wynagrodzenie nie jest dla nas satysfakcjonujące, brakuje miejsca na rozwój, relacje w firmie są raczej kiepskie, a wykonywane obowiązki nużące, często jedynym rozwiązaniem pozostaje przebranżowienie się. No dobra, ale jaki zawód wybrać, aby finalnie nie wpaść z deszczu pod rynnę? Być może podjęcie decyzji ułatwi Wam youtube’owy kanał Do roboty, gdzie Wojtek Kaczmarczyk przedstawia blaski i cienie różnych zawodów.
Spis treści
Edukacja ponad rozrywkę
Do roboty to autorski program Wojtka Kaczmarczyka, w którym to youtuber w każdym odcinku wciela się w rolę przedstawiciela innego zawodu. Wszystko po to, aby widzowie na własne oczy mogli zobaczyć, jak wygląda dana branża pod kątem zarobków, jakie kwalifikacje są potrzebne, aby dostać angaż, jakie są plusy i minusy danej profesji, ale i by wzbudzić u widzów empatię względem drugiego człowieka.
Nie chcę wydawać wyroków, ale pewnie wielu z nas zna kogoś, kto średnio zachował się wobec ekspedientki w sklepie czy zostawił w hotelowym pokoju nadmierny bałagan, a tym samym dołożył osobie sprzątającej dodatkowej roboty, bo „przecież ona od tego jest”.
A już na pewno każdy z nas narzekał na natarczywe telefony ze strony pracowników call center. Wojtek zwraca jednak uwagę, że gdy mamy problem z kontem w banku, dekoder przestanie nam działać albo zabraknie w domu internetu, role się odwracają i dzwonimy właśnie do tych samych osób. Jak wygląda dzień z życia pracownika call center?
Brudna robota, ale wysokie zarobki
Doskonale zdaję sobie sprawę, że spędzanie całych dni na słuchawce i budowanie relacji z klientem nie jest dla każdego. Sporo osób myślących o zmianie zatrudnienia wolałoby bardziej skupić się na jakimś zajęciu fizycznym i mieć od razu namacalne efekty swojej pracy. Jeśli dodamy do tego naprawdę dobre zarobki, wydaje się to być opcją naprawdę godną rozważenia. Takim zawodem jest tynkarz.
Według wielu jest to najbrudniejsza robota na całej budowie i na pewno nie będzie to zawód dla każdego. Sam proces nauki, do osiągnięcia pełnej samodzielności trwa od 6 do 12 miesięcy. Należy przy tym pamiętać, że jest to praca akordowa. Jeśli ktoś przychodzi do pracy dla samego przychodzenia, zarobi niewiele. Ambitny pracownik z umiejętnościami może liczyć nawet na 10 tysięcy złotych netto miesięcznie.
Kogo wzywa ojczyzna?
Wysokie zarobki, liczne dodatki, prestiż, stabilność zatrudnienia, a do tego potężna liczba wakatów – to wszystko sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad wstąpieniem do wojska. Jak zostać żołnierzem? Ile faktycznie można zarobić decydując się na noszenie munduru? Dla kogo służba ojczyźnie będzie dobrym wyborem? Odpowiedzi na te pytania poszukiwał Wojtek podczas wizyty w pierwszym Brzeskim Pułku Saperów.
Chyba najciekawszym wnioskiem płynącym z tego materiału jest informacja, że 28 dni szkolenia może okazać się czasem, w którym dowiemy się o sobie więcej niż przez całe dotychczasowe życie. Wojsko to wielka przygoda, ale z całą pewnością nie będzie to zawód dla osób, mających trudność z przestrzeganiem zasad, pionową strukturą i wykonywaniem poleceń.
Powyższe materiały to oczywiście jedynie kilka przykładów z subskrybowanego już przez 507 tysięcy widzów kanału Do Roboty. Na przestrzeni 5 lat Wojtek nagrał 500 odcinków, dlatego jestem przekonany, że spędzicie na jego kanale sporo czasu.
Kto wie, może któryś z odcinków stanie się dla Was inspiracją do prawdziwej życiowej rewolucji?