Zawsze znajdzie się ktoś, kto wie więcej od Ciebie. Te słowa powinny przyświecać każdemu, komu brakuje pewności siebie, by zacząć działać jako ekspert w swojej branży. Niestety okazuje się, że wiele osób – szczególnie kobiet – nawet jeśli ich wiedza i doświadczenie są zupełnie wystarczające i często bardzo imponujące, nadal nie czuje się wystarczająco kompetentne.
Spis treści
Zarabianie na wiedzy a pewność siebie
Cały czas masz wrażenie, że Twoja wiedza jest niewystarczająca, byś mógł podzielić się z nią ze światem? Nie jesteś sama – mam tak samo. Tak jak i tysiące kobiet, które regularnie powtarzają, że wyjdą ze swoją ofertą do klientów, ale wtedy, kiedy wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Kiedy zyskają pewność, że ich wiedza jest kompletna i bardziej zaawansowana niż oferta wszystkich innych działających w sieci osób. Czyli… nigdy?
To, jak trudno kobietom nazwać się ekspertkami i zacząć działać przeczytasz w raporcie Jesteś ekspertką! Uwierz w to, który jakiś czas temu wyszedł spod rąk Oli Gościniak z Jestem Interaktywna – liderki WordPressa i kobiecych biznesów online.
Wnioski?
W badaniu, którego wyniki analizowane są w raporcie Oli, wzięło udział 1019 kobiet z całej Polski. W większości były to kobiety z wyższym wykształceniem mieszkające w dużych miastach. Aż 41% ankietowanych kobiet miało ponad 10 lat doświadczenia w swojej branży. Jakie ogólne wnioski można wyciągnąć z przeprowadzonych badań?
- 51% ankietowanych kobiet chciałoby dzielić się swoją wiedzą i zarabiać na niej, ale zwleka, zazwyczaj jako powód podając brak wystarczającej wiedzy.
- Duża część kobiet obawia się również krytyki swojego wyglądu. Dotyczy to tych ankietowanych, których praca miałaby się wiązać z upublicznianiem swojego wizerunku w sieci.
- Ponad 60% kobiet czuje się blokowana przez swój perfekcjonizm i wieczne dążenie do doskonałości.
- 63% kobiet boi się krytyki ich kompetencji.
- 60% kobiet nie wie, jak mogłoby wycenić swoją pracę i na niej zarabiać.
- Blisko co piąta kobieta uważa, że wiek jest dla niej przeszkodą w zostaniu ekspertką – sama czuje się zbyt młoda, by doradzać starszym lub zbyt stara, by nadążyć za szybko zmieniającym się światem.
Ankietowane oceniały, że eksperta definiuje przede wszystkim zdobyte doświadczenie i lata pracy, przebyte kursy i szkolenia oraz renoma i opinie, jakie wystawiają mu inni. Co ciekawe, same bardzo często, mimo że każdy z tych elementów ich dotyczy, nie uważają się za ekspertki.
Cały raport możesz przeczytać i samodzielnie przeanalizować TUTAJ.
Identyfikujesz się z powyższymi wnioskami? Być może to właśnie jest czas, by przestać wmawiać sobie, że jesteś niewystarczająca. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie miał wiedzę większą od Twojej. Zawsze znajdzie się ktoś, kto skrytykuje Cię za to, co robisz. A Ty? Rób swoje, zacznij z tym, co już masz, działaj i poczuj satysfakcję z efektów. Pamiętaj – doskonałe jest zawsze wrogiem dobrego.