Bateria żeli, kremów i pianek do twarzy w łazience, fortuna wydana na wizyty u lekarzy, kosztowne zabiegi i nieustanny brak pewności, jak skóra będzie wyglądać kolejnego dnia. To właśnie codzienność osoby z trądzikiem. O tym, jak bardzo destrukcyjna może być ta choroba, wie tak naprawdę tylko ten, kto sam zmaga się z nią każdego dnia. No i z niechęcią społeczeństwa, jakby same wypryski nie były już wystarczająco uciążliwe.
Spis treści
“To tylko pryszcze”
Na przestrzeni lat świadomość o wielu chorobach znacznie się zwiększyła. To zasługa m.in. rozwoju nauki oraz jej popularyzowania przez medialnych specjalistów oraz niektórych influencerów i celebrytów. Wiemy już, że receptą na otyłość i nadwagę nie zawsze jest “mniej żreć”, a nazywanie takiej osoby “grubasem” itp. raczej nie pomaga. Sporo zmieniło się też w podejściu do leczenia się u psychologa lub psychiatry, które nie jest już powodem, by wytykać kogoś palcami.
Jednak osoby z trądzikiem wciąż nie mogą liczyć na wyrozumiałość. Takie jest wrażenie autorki kanału urodowego na YouTube W Krainie Składów. Regularnie publikuje filmy, w których poleca kosmetyki przyjazne skórze, szczególnie tej wrażliwej i skłonnej do powstawania wyprysków. Rzetelna wiedza, rozsądne podejście do pielęgnacji i przyjemna atmosfera społeczności przyciągnęły już ponad 100 tysięcy subskrybentów.
Niedawno na kanale pojawił się materiał, w którym autorka mówi szczerze o swoim trądziku, który przez lata przysporzył jej wielu zmartwień.
Nie tylko skóra choruje
Choć zaczerwienienia, zatkane pory i wypryski widać już na pierwszy rzut oka, to choroba, jaką jest trądzik sięga znacznie głębiej. Przyczyną mogą być zarówno dieta, niewłaściwie dobrana pielęgnacja, jak i niedobory witamin oraz hormony. Zwłaszcza te ostatnie sprawiają sporo problemów i mogą być niezwykle trudne do wyregulowania.
Co więcej, stan skóry wpływa na naszą samoocenę i może utrudniać kontakty społeczne, co jest szczególnie bolesne dla nastolatków. W filmie autorka przytacza informację, że trądzik jest powiązany z występowaniem depresji i zaburzeń nastroju.
Niestety, spory wpływ na samopoczucie osoby z trądzikiem ma jej otoczenie. Niestety, liczne seriale i filmy dla nastolatków bardzo się do tego przyczyniły. W końcu najmniej lubianymi bohaterami są właśnie pryszczate dzieciaki. Nierzadko wypryski to także cecha bohatera o niesympatycznym charakterze i niecnych zamiarach wobec protagonisty – pięknej, zadbanej osoby o nieskazitelnej cerze. Według autorki kanału W Krainie Składów, to daje tylko większe przyzwolenie na złe traktowanie osób zmagających się z trądzikiem.
Co mówić osobom z trądzikiem?
Niekiedy rodzina i znajomi doradzają kolejne wizyty u dermatologa, kosmetyczkę lub zamianę kosmetyków na szare mydło. Często wynika to z troski i kompletnego niezrozumienia problemu, jaką jest cera pokryta krostkami. W dodatku, osoba zmagająca się z nimi najprawdopodobniej zdążyła wypróbować już większość “cudownych sposobów” na pryszcze. Przypominanie jej o problemie jest dla niej tylko bardziej męczące i daje do zrozumienia, że trądzik to jedyne, co widzi jej otoczenie. Najlepiej więc odpuścić i zachować swoje rady dla siebie, chyba, że zostaniemy o nie poproszeni.
Trądzik nie jest tylko nastoletnim problemem, na który wystarczy szare mydło i jedna konsultacja z dermatologiem. To choroba, która poważnie wpływa na jakość życia i nie powinna być bagatelizowana, jednak dobre rady dawane zbyt często wcale nie muszą pomóc, a mogą przysporzyć więcej problemów. Warto obejrzeć film na kanale W Krainie Składów, żeby dowiedzieć się więcej na temat trądziku.