Spis treści
Czym jest ukryty stres?
Stresu, zazwyczaj, nie trudno nie zauważyć. Ten oczywisty rozpoznajemy od razu i związany jest z konkretnymi zdarzeniami czy sytuacjami. Pojawia się i często szybko znika, a my nie mamy wątpliwości – już po wszystkim! Natomiast ukryty stres, to już inna bajka.
Działa subtelnie, niezauważalnie i niestety – nieustannie. Ukryty stres nie pojawia się w następstwie nagłego wydarzenia, lecz towarzyszy ciągłym napięciom, niepokojowi czy nawet nieświadomym sytuacjom, które są jednak na dłuższą metę stresogenne. Jego stałe działanie może pozostać niezauważone, ale dla naszego ciała – jest jak najbardziej odczuwalne czy widoczne. Ukryty stres przez tygodnie wpływa negatywnie na naszą skórę i niestety – ma ogromny związek z przewlekłym trądzikiem.
Jak stres działa na nasz organizm?
Stres można zauważyć po stanie naszej skóry? A no tak, ale żeby to zrozumieć, należy choć trochę poznać mechanizm jego działania. Hormon, zwany kortyzolem, uwalnia się w odpowiedzi na stresującą sytuację i to właśnie on odgrywa główną rolę w takich reakcjach. Kiedy jego poziom wzrasta, może dojść do zaburzenia równowagi hormonalnej, a co za tym idzie – funkcjonowania gruczołów łojowych w skórze.
Nadmiar sebum, który wtedy powstaje, prowadzi do zatykania porów i tworzenia się zaskórników. Do tego możemy dodać pogorszenie kondycji skóry, która staje się podrażniona i podatna na wystąpienie stanów zapalnych. Połączenie tych wszystkich czynników to już prosta droga do trądziku. A zaczęło się od stresu, którego nawet nie zauważyliśmy…
Ukryty stres a trądzik – wspólna płaszczyzna
W świecie nauki coraz więcej mówi się o bezpośrednim związku chronicznego, ukrytego stresu z problemami skórnymi. Oprócz wspomnianej wcześniej zaburzonej stymulacji gruczołów łojowych, dojść może też do zahamowania zdolności naszej skóry do regeneracji i gojenia się. A to już dobry początek dla infekcji i stanów zapalnych.
Niestety nierozpoznany stres charakteryzuje się również tym, że lubimy sięgać po niezdrowe i ciężkie pokarmy, najczęściej słodycze, fast foody i przekąski. Taka dieta jeszcze bardziej potęguje powstawanie trądziku. Zrozumienie takich mechanizmów, a przede wszystkim – ich połączeń – to pierwszy krok to niwelowania skutków ukrytego stresu.
Ukryty stres i trądzik z nim związany, mają jeszcze jeden, bardzo niepokojący efekt. Zmiany skórne, niedoskonałości, stany zapalne i zanieczyszczenia naturalnie mogą wzmagać w nas silne uczucie lęku, demotywacji i stresu. Stresujemy się, więc pojawia się trądzik, a jego pojawienie… powoduje stres. I takie błędne koło świetnie sprzyja depresji i stanom lękowym, a walka z ukrytym stresem staje się bardziej niż nierówna.
Czy z ukrytym stresem można wygrać?
Stres to naturalna reakcja, której prawdopodobnie nie da się całkowicie wyeliminować. Jednak ukryty, chroniczny stres, to coś zupełnie innego niż krótkotrwała reakcja. Jego nieustanność trzeba zwalczać regularnymi, stałymi metodami. Może to być medytacja, wysiłek fizyczny, zmiana pracy lub środowiska lub pomoc specjalisty. Cokolwiek działa w Waszym przypadku – warto to wdrożyć!
Z pewnością pozostało nam jeszcze wiele do odkrycia w kwestii chronicznego stresu, jego związku z naszym ciałem oraz trądziku i jego tajemnic. Jeżeli macie podejrzenia, że ukryty stres może kąsać Was powoli i cicho, warto przeanalizować kondycję Waszej skóry i całego ciała – znaleźć powiązania i kroczyć ku spokojowi.