Ach te różnice międzypokoleniowe. Metody wychowawcze, jakimi posługiwali się nasi rodzice, często bardzo różnią się od naszych. Te różnice prowadzą do mniej lub bardziej intensywnych starć między dziadkami a młodymi rodzicami. Co robić, jeśli dziadkowie postępują z dzieckiem inaczej, niż byśmy tego chcieli? No cóż… to zależy.
Spis treści
Dziadkowie są od rozpieszczania, a rodzice od wychowywania?
Mam wrażenie, że to najważniejszy i kluczowy argument większości babć i dziadków. I jeszcze – my robiliśmy tak i jakoś wyrosłaś na ludzi. Pewnie jest w tym wiele prawdy, ale Ty z pewnością chcesz wychować swoje dzieci po swojemu – na własnych warunkach.
Dziadkowie bardzo często są ogromnym wsparciem dla rodziców w procesie wychowywania małego człowieka. Jeśli babcia przyjeżdża do swoich wnuków np. codziennie, kiedy Ty wychodzisz do pracy, trudno zaakceptować tak częste karmienie dziecka tonami słodyczy czy oglądanie bajek całymi dniami. Wtedy jedyną słuszną drogą jest rozmowa i wypracowanie zasad, których wszyscy będą przestrzegać.
A jeśli dziecko widzi się z dziadkami 2-3 razy w miesiącu? Pozwól dziadkom być dziadkami! Z rozpieszczaniem, dokarmianiem, słodyczami i największą troską, jaką można sobie wyobrazić. Podobno swoje wnuki kocha się nawet bardziej niż własne dzieci. Na tym etapie mojego życia trudno mi to sobie wyobrazić – być może sama kiedyś się o tym przekonam. Ale dziś, zamiast stać jak Cerber na straży zasad, warto spróbować nieco poluzować szelki i pozwolić dziecku w 100% korzystać z tej najszczerszej miłości.
Kiedy jasno postawić granicę?
Są jednak sytuacje, w których odpuszczać nie można. O tym, jak reagować na odmiennych od naszych metody dziadków i kiedy reagować, na swoim Instagramie pisze mamologia, czyli psycholożka dziecięca Aleksandra Belta-Iwacz.
Pamiętaj o tym, by wspólnie z partnerem lub partnerką ustalić granice, które są nie do przekroczenia. Ustalcie, na co możecie przymknąć oko, a na co będziecie jednogłośnie reagować. Zawsze wspierajcie dziecko wtedy, gdy dzieje mu się krzywda (fizyczna, psychiczna czy emocjonalna), a na ewentualną agresję, nawet tę słowną, reagujcie stanowczym sprzeciwem.
Relacja z dziadkami jest dla dziecka bardzo ważna i nie można skreślać jej z błahych powodów. W większości konfliktów między babciami a rodzicami wystarczy szczera rozmowa, jasne komunikowanie zasad i… sporo dystansu. Pozwólmy dzieciom mieć kontakt z bliskimi, którzy mówią odmiennym głosem niż rodzice i budować z nimi relację na zupełnie innych zasadach.