Zacznijmy od ustalenia jednego. Prokrastynacja to nie to samo co zwykłe lenistwo. Prokrastynacja jest zjawiskiem znacznie głębszym i trudniejszym do wyeliminowania. To nawyk, przez który w nieskończoność odkładasz w czasie to, co powinno być zrobione, na rzecz tego, co aktualnie nie ma żadnego znaczenia. Ale jest łatwiejsze i nie wymaga od Ciebie wysiłku. No bo co wymaga mniejszego wysiłku – przygotowanie skomplikowanego raportu czy przerzucanie filmików na TikToku? No właśnie.
Spis treści
Dlaczego prokrastynujemy?
Skąd właściwie bierze się prokrastynacja i dlaczego w dzisiejszych czasach tak wiele osób ma z nią problem? Możemy wskazać kilka źródeł. Po pierwsze – nasze mózgi są przebodźcowane. Coraz trudniej nam się skupić na jednej rzeczy i utrzymać to skupienie na dłużej niż 5 minut. Po drugie – prokrastynujemy często zadania, które nas przerastają, wydają się trudne, a ich realizacja zaawansowana i złożona. Głębszą przyczyną prokrastynacji może być też lęk przed porażką. Po trzecie, z niekontrolowanym odkładaniem na później bardzo często zmagają się perfekcjoniści oraz osoby, których rodzice byli surowi i bardzo wymagający.
Jeszcze będzie przepięknie!
Czy z prokrastynacją można wygrać? To tak jak i z innymi nałogami, np. paleniem papierosów. Można, ale droga często bywa trudna i wymagająca. Szukasz skutecznych sposobów. Zobacz, jak o prokrastynacji i sposobach na poradzenie sobie z nią opowiada Leszek Cibor, na YouTube znany jako Przeciętny Człowiek.
W dużym skrócie – jakie są trzy skuteczne metody na walkę z prokrastynacją?
- Technika słonia – podziel skomplikowane zadanie na mniejsze części i wykonuj je po kolei. Takie działanie sprawi, że całe zadanie będzie mniej przerażające i przytłaczające, a Tobie łatwiej będzie zacząć mniejszy element, który zajmie godzinę niż cały projekt, który zająłby kilka dni pracy.
- Technika pomodoro – pracuj w krótkich blokach czasowych, a po każdym z takich bloków zrób sobie przerwę. Technika pomodoro zakłada 25-minutowe bloki pracy i przerwy trwające 5 lub 15 minut, ale możesz te parametry dostosować indywidualnie do swoich preferencji.
- Technika afrykańska – nie zapominaj o aktywności fizycznej. Ruch świetnie działa nie tylko na kondycję ciała, ale również mózgu.
Prokrastynacja potrafi naprawdę uprzykrzyć życie i sprawić, że czujemy się bezwartościowi, a nasze poczucie sprawczości zbliża się niebezpiecznie do zera. Warto zawalczyć o to, by odzyskać czas wolny i zacząć sprawnie realizować swoje zadania.