To, co nie jest w naszym zasięgu często kusi najbardziej – przez wiele lat było tak właśnie z pracą zdalną. Możliwość pracy z każdego miejsca na ziemi. Niezależność i ogromna oszczędność czasu traconego wcześniej na dojazdy do biura – od początku wiedziałem, że zdalna forma zatrudnienia jest idealna dla mnie. Pamiętam jednak trudności, z jakimi przyszło mi się zmierzyć, kiedy w końcu zacząłem pracować zdalnie. Kiedy zmiany na rynku pracy spowodowane pandemią zmusiły pracodawców do wysyłania na home office, okazało się, że nie były to tylko moje problemy. Dziś opowiem o tym, jak się „ogarnąć” w pracy zdalnej.
Spis treści
Samoorganizacja wypracowana do perfekcji
Samoorganizacja to umiejętność mądrego zarządzania czasem, określania celów oraz odpowiedniego podziału zadań. W samozorganizowaniu pomaga na przykład tworzenie codziennej listy z rzeczami do zrobienia. Tworząc taką „to do list” najlepiej w pierwszej kolejności wybrać rzeczy najbardziej naglące – ich zdecydowanie nie wolno odkładać na później. O prokrastynacji, wspominam w akapicie poniżej, a tutaj zostawię Wam jeszcze materiał z ośmioma zasadami zarządzania czasem:
Przestań odkładać wszystko na później
Prokrastynacja, lenistwo, nazwij to jak chcesz – chodzi o odkładanie ważnych rzeczy na ostatni moment. Niestety najczęściej „na później” odkładamy sprawy, które wymagają od nas dużego nakładu pracy i energii. To zadania, których poprawne wykonanie na ostatni moment nie jest po prostu możliwe. Z prokrastynacją możemy sobie poradzić właśnie poprzez wspomnianą powyżej samoorganizację.
Stwórz sobie miejsce do pracy
Często rozmawiając z osobami, które dopiero zaczynały pracę w formie zdalnej, słyszałem, że nie potrafią one skupić się w domu. „A w którym miejscu pracujesz?” – pytałem. Odpowiedzi były różne – często była to kanapa, stół w kuchni, wokół której ciągle krążyli inni domownicy, czy sypialnia obok małżonka również spędzającego czas na home office. Praca zdalna wymaga skupienia, skupienia nie osiągniesz bez spokoju – dlatego stwórz sobie odpowiednie do pracy miejsce. Pozbądź się z biurka czy stołu wszelkich rozpraszaczy. Poproś domowników, aby nie rozpraszali Cię w czasie wykonywania pracy.
„Nikt nad Tobą nie stoi”
Często to słyszałem, od znajomych pracujących stacjonarnie… Ok, ale w dalszym ciągu jestem w pracy – dlatego wszystkie obowiązki muszą zostać wykonane. Jeżeli więc zależy Ci na tym, by pracować zdalnie przez dłuższy okres czasu, to musisz zaakceptować to, że niezależnie od tego gdzie się znajdujesz, w danych godzinach jesteś po prostu w pracy.
W życiu nigdy nie ma nic za darmo – w zamian za możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi musisz dać coś od siebie. To przede wszystkim uczciwość, samoorganizacja i samodzielność. Na koniec warto również dodać, że nie wszystko jest dla każdego i jeśli lepiej czujesz się, pracując w biurze z zespołem, to nie ma w tym nic złego. Jeżeli więc po czasie stwierdzisz, że telepraca nie jest dla Ciebie, to wróć do biura – nie ma nic gorszego niż praca w formacie, w którym się nie odnajdujesz.