Kolejny punkt dla wegan! Przełomowe badania pokazują, że dieta wegańska w niczym nie przeszkadza w karmieniu piersią, a dostarczany dziecku pokarm posiada absolutnie wszystkie składniki odżywcze. Można powiedzieć, że teraz dieta roślinna może być spokojnie wyssana z mlekiem matki!
Spis treści
Mleko weganek jest pełnowartościowe
Natura sama pokazuje jak genialnie działa. Mocne lobby antywegan na pewno nie przyjęło ostatnich newsów z uśmiecham. Na Instagramie Pauliny Górskiej przeczytaliśmy o najnowszych badaniach, wykonanych przez badaczy z Medycznego Centrum Uniwersytetu w Amsterdamie. Pokazały one, że mleko kobiet stosujących dietę wegańską, posiada wystarczające ilości witaminy B12 i karnityny. To dwa bardzo ważne składniki pokarmu, który odżywia dziecko. Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas 55. spotkania Europejskiego Towarzystwa Dziecięcej Gastronterologii w Wiedniu.
Wraz ze wzrostem popularności diety roślinnej, wzrastały też obawy, czy weganizm sprzyja tak ważnym kwestiom, jak odżywienie noworodka. Nie dziwi więc potrzeba dostarczenia matkom niezbędnych badań. Na szczęście badanie porównawcze potwierdziło, że mleko weganek spełnia wszelkie obowiązujące normy.
Wegańskie mleko na piątkę!
Obawy o niewystarczających właściwościach mleka kobiet, które są na diecie roślinnej, wynikały z potwierdzonego niskiego poziomu karnityny i acetylokarnityny w surowicy krwi weganek. Jednak nie ma to wpływu na stężenie tych substancji w mleku. Mleko to również spełnia normy odpowiedniej ilości witaminy B2. Wyniki badań jednoznacznie potwierdziły więc, że dieta bogata w mięso nie jest jedyną właściwą dla kobiet karmiących. To kolejna ważna cegiełka, która odpiera argumenty zwolenników diet tradycyjnych. Nie mówiąc już o uldze, jaką mogą odczuć weganie. Wszystkie nasze dzieci mają się dobrze.
Znane już są batalie matek, które uznają tylko własne mleko oraz tych, które bronią mleko modyfikowane. To, że pokarm weganek nie ustępuje pokarmowi kobiet spożywających mięso, to dobra nowina dla wszystkich wegan. Aż dziwi fakt, że badania te nie ujrzały światła dziennego wcześniej.