Ciekawość dzieci jest nieokiełznana. Chcą doświadczać, rozumieć, uczyć się i odkrywać. To jest wspaniałe i jako rodzice chcemy tę ciekawość w nich pielęgnować. I choć „chciałoby się wielkich rzeczy…” i chciałoby się co weekend jeździć z dziećmi do lasu albo na inne super interesujące wycieczki, to jednak zakupy same się nie zrobią, sprawy nie pozałatwiają i dom się też sam nie posprząta.
Spis treści
Nie taki straszny ten Internet
Aby nie pozostawiać swoich pociech z ich potrzebami, warto zaproponować im wartościowe aktywności, które mogą realizować samodzielnie. Świetnym sposobem jest np. słuchanie podcastów. Wiem, że wielu z Was obawia się tego, że dzieci + Internet = zmarnowany czas, ale wcale tak być nie musi. Jeśli to my przejmiemy inicjatywę i znajdziemy w odmętach sieci coś naprawdę wartościowego, to – według mnie – nie ma co wyrzucać siebie, że pozostawiamy je samym sobie.
Po pierwsze – podcastów się słucha, a nie je ogląda. Dzięki temu ograniczymy pociechom czas ekranowy.
Po drugie – w podcastach, które Wam niebawem polecę, maluchy odnajdą odpowiedzi na nurtujące je pytania ze świata przyrody, na które my rzadko kiedy znamy poprawną i wyczerpującą odpowiedź.
Po trzecie – podczas słuchania dzieciaki mogą równocześnie robić inne rzeczy: sprzątać pokój (ta… akurat!), rysować czy malować. Budowanie takiego nawyku na pewno zaprocentuje w przyszłości, bo pomoże dzieciom lepiej i bardziej optymalnie planować różne aktywności.
Po czwarte – to po prostu przyjemne. Słuchanie poprawia koncentrację i sprawia, że dziecko zanurza się w świat dźwięku, którego nie zaburzają migające, chaotyczne obrazki. Tutaj wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach.
To czego warto słuchać?
Na pewno na uwagę zasługuje podcast „Bliżej Lasu”, który jest zaliczany do najchętniej słuchanych podcastów przyrodniczych w Polsce. Co prawda jest on przeznaczony dla dzieci od 5 lat wzwyż, ale wiem z doświadczenia, że i młodsze maluchy wchodzą w te opowieści z ogromnym zainteresowaniem. Odcinki mają różną długość i bardzo zróżnicowaną tematykę. No i my, dorośli, także możemy się dowiedzieć czegoś ciekawego…
Godny polecenia jest również podcast „Przyroda Dzieciom”. Mogą go słuchać już 3-letnie maluszki. Odcinki są krótkie i urozmaicone odgłosami przyrody – bzyczenie pszczół, śpiew ptaków czy szum deszczu na pewno działają kojąco i wyciszająco.
„Dzika Odyseja. Dzieci” to propozycja Polskiego Radia. Ten podcast poświęcony jest tematyce parków narodowych. Oprócz tego, że dzieci dowiedzą się z niego, czym są takie obszary i dlaczego są tak ważne dla ekosystemu, będą miały okazję posłuchać wpadających w ucho piosenek i wielu ciekawostek.
A Wy macie jakieś ulubione podcasty, których z chęcią słuchacie wraz z dzieciakami? Polecanki mile widziane!