Spis treści
Czy każde dziecko może być wyjątkowe?
Są dzieci, u których bardzo szybko widoczne stają się wybitne cechy czy zdolności w konkretnych dziedzinach. Często są to takie aspekty, które łatwo zauważyć. Czasami dziecko jest wyjątkowo gibkie i zwinne, inne świetnie radzi sobie z matematyką, a jeszcze inne w lot łapie obce języki.
Dzieci mogą rozwijać się w wielu kierunkach. Niektóre talenty łatwo można zauważyć, inne może być nieco trudniej dostrzec. Ale jedno jest pewne. Każde dziecko ma w sobie ten dar i zdolności, które warto rozwijać i które będą sprawiały mu radość i satysfakcję. Kiedy dziecko znajdzie to, co kocha, dalszy rozwój nie będzie przymusem, a wspaniałą przygodą.
Jak pomóc dziecku odkryć swoją pasję?
Jeśli masz przed sobą ciekawego świata kilkulatka, często wystarczy po prostu go obserwować i zainteresować się tym, co mówi. Jeśli zauważysz, że maluch się czymś zainteresował, wspieraj go w tym! Nawet jeśli jego zainteresowania wydają Ci się małowartościowe. Zadawaj pytania, daj mu czas na opowiadanie o swojej pasji i nie uciszaj go.
Jeśli Twoje dziecko fascynuje się figurkami SuperThings, nie krytykuj, a wyciągnij wnioski z tego, w jaki sposób bawi się swoimi figurkami, albo jak o nich opowiada. Może wykazuje się ogromną wyobraźnią i w zabawie buduje scenariusze godne filmowych hitów? A może w lot zapamiętuje nawet najbardziej skomplikowane nazwy figurek, które Tobie po minucie wylatują już w głowy? Dziecięce zainteresowania mogą nam powiedzieć o wyjątkowych zdolnościach malucha znacznie więcej, niż na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać.
Taka obserwacja pomoże Ci w odpowiednim momencie wychwycić predyspozycje dziecka i np. zaproponować mu dodatkowe zajęcia, które pomogą mu się rozwijać.
Akceptuj, wspieraj i odkrywaj
Jako rodzic nie znajdziesz pasji za dziecko. Nawet nie powinieneś tego robić. Ale możesz dać dziecku podstawę, dzięki której będzie miało pewność, że niezależnie od tego, czym się zainteresuje, będzie miał pełną akceptację. Taka akceptacja jest fundamentem wysokiego poczucia własnej wartości i podstawą do tego, by nie tylko w dzieciństwie, ale i w dorosłości, odważnie wyrażać siebie i pewnie iść swoją drogą. Traktuj poważnie zainteresowania swojego dziecka – nawet jeśli dziś ich nie rozumiesz.
Nuda jest fajna!
A co jeśli nie widzisz, by dziecko czymś interesowało się wyjątkowo mocno? Zamiast wymyślać mu codzienne dodatkowe zajęcia, pozwól mu… zwyczajnie się ponudzić. To właśnie nuda i nicnierobienie skłania do kreatywności i szukania sposobów na spędzanie wolnego czasu. Współcześni rodzice często bardzo zadaniowo i profesjonalnie podchodzą do swojego rodzicielstwa i starają się w 100% zapełnić maluchowi czas w sposób, który będzie stymulował jego rozwój. A tymczasem zwyczajna, zainicjowana przez dziecko zabawa w zaciszu własnego pokoju jest bardziej rozwijająca niż niejedne zajęcia!
Na koniec małe ćwiczenie
Wiesz już, że w kwestii zainteresowań warto po prostu podążać za dzieckiem. A co jeśli dziecko samo przyjdzie do Ciebie i powie, że chce chodzić na zajęcia dodatkowe, ale nie ma pomysłu, co chciałoby robić?
Zróbcie takie ćwiczenie. Na kartce wypiszcie ok. 40 twierdzeń, które opisują Twoje dziecko – mogą to być cechy, predyspozycje czy nawet śmieszne historie. Np. lubi żartować, chętnie się dzieli zabawkami, nie lubi przebywać w zatłoczonych miejscach itd. Kiedy będziecie już mieć całą listę, przeanalizujcie ją. Wnioski mogą Was zaskoczyć i zainspirować do poszukania zajęć, które będą idealnie dopasowane do tego, jakie faktycznie jest Twoje dziecko, a nie jakie chciałbyś/chciałabyś, żeby było.
Każde dziecko może być w tym dobre. Jak znaleźć to coś? Po pierwsze – nie blokować zainteresowań – nawet tych najdziwniejszych. Po drugie – obserwować, być obok, reagować i proponować. Tylko tyle i aż tyle, prawda?