Spis treści
Praca zdalna przemijającym trendem?
Firmy zaczynają domagać się powrotu pracowników do biur. Twierdzą, że w ten sposób poprawia się jakość pracy zespołowej. Często przewijającym się argumentem jest również to, że w środowisku firmowym łatwiej jest skupić się nad swoimi obowiązkami. Nie ma tylu czynników rozpraszających, jak w domu. I to niezależnie od tego, jak dobrze przygotuje się swoje domowe biuro. Dlatego prezesi i zarządy firm są zdania, że praca zdalna jest jedynie przejściowym trendem i w ciągu kolejnych 2 lat będzie on tylko słabł.
Tutaj pojawia się jeszcze jeden argument za powrotem do biur. Pracodawcy mają mniejszy kontakt z pracownikami. Oznacza to, że ich zaangażowanie i wkład w pracę jest mniej widoczny. Wniosek jest oczywisty – znacznie trudniej o awans czy podwyżkę. Bo jak wiadomo, widoczny pracownik, to pracownik zaangażowany. Pracodawcy często nie potrafią rozróżnić tych dwóch czynników.
Innego zdania są pracownicy
Zaangażowanie wielu pracowników rośnie właśnie ze względu na pracę zdalną. Jest to spowodowane tym, że bardziej ją sobie cenią i mocniej się starają, żeby utrzymać stanowisko. W końcu ogromną wartością jest już samo to, że nie trzeba doliczać czasu na same dojazdy do biura. A to potrafi zająć nawet 2-3 godziny dziennie – nie licząc skrajnych przypadków. Czyli miesięcznie spędza się średnio 40 godzin na samej drodze do biura i z powrotem. No i do tego przecież nie wlicza się czasu potrzebnego na przygotowanie do wyjścia oraz ogarnięcie się po powrocie do domu.
Co ciekawe, wyniki badania przeprowadzonego w USA wskazują, że blisko 50% pracowników wolałaby rozwód ze swoją drugą połówką niż powrót do pracy stacjonarnej. Z kolei polscy pracownicy wskazują, że praca indywidualna jest lepsza w formie zdalnej, a praca zespołowa w formie stacjonarnej. Dlatego… najlepszym rozwiązaniem może okazać się praca hybrydowa, czyli złoty środek. Może ona okazać się rozwiązaniem doskonałym dla obu grup społecznych.
Aktywizacja zawodowa
Eksperci zaznaczają, że model pracy zdalnej oraz hybrydowej jest w stanie zaktywizować niektóre grupy społeczne. Dotyczy to przede wszystkim matek dzieci do 2 roku życia. Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że nawet 40% matek małych dzieci nie wykonuje pracy zawodowej. Możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej jest w stanie to zmienić. Większość kobiet, bo aż 75%, zgadza się z tym założeniem i wskazuje pracę zdalną jako najlepszy z możliwych benefitów oferowanych przez firmy.
Praca zdalna, chociaż towarzyszy nam już przez jakiś czas, wciąż budzi silne emocje i jest powodem sporów. Głosy za nią oraz przeciwko niej są sensowne i dobrze uargumentowane. Przynajmniej w większości. Ale czy rzeczywiście jest to tylko przemijający trend? W praktyce niespecjalnie to widać. Wciąż wiele firm prowadzi rekrutacje online i oferuje pracę z domu, a niektóre przedsiębiorstwa wręcz usuwają swoje biura i zamieniają je na znacznie mniejsze powierzchnie. A co Wy myślicie o tej sytuacji?