Czy myślisz czasem o tym, ile czasu w ciągu dnia czy tygodnia mógłbyś zyskać, gdyby zniknęły godziny przeznaczone na prokrastynację lub pożerające i rujnujące pracę w skupieniu rozproszenia? Ja mam wrażenie, że odzyskałabym kilka godzin dziennie. Mimo tej świadomości długotrwała praca w koncentracji przychodzi mi i wielu innym osobom ze sporą trudnością. Jak radzić sobie z rozproszeniami?
Spis treści
Koncentracja przy komputerze
Praca w skupieniu przy komputerze podłączonym do sieci jest trudna. I staje się jeszcze trudniejsza, jeśli wiesz, że za Twoimi plecami nie stanie zaraz szef, który zobaczy, że zamiast robić, co do Ciebie należy, scrollujesz Instagrama albo oglądasz filmik na YouTube (nawet, jeśli jest to kolejny zmieniający życie filmik o tym, jak się skupić na pracy).
Sama mam tak, że kiedy w mojej głowie pojawia się impuls czy jakaś wątpliwość, w sekundzie odruchowo włączam wyszukiwarkę, by coś sprawdzić.
A może pojedziemy jutro z dziećmi do parku? Sprawdzę tylko szybko pogodę, żeby móc zaplanować weekend.
Zepsuł się dozownik na mydło. Poszukam tylko szybko nowego i zamówię.
Czy moje skierowanie do specjalisty jest jeszcze ważne? Zaloguję się tylko szybko i sprawdzę.
Problem polega jednak na tym, że każde takie szybko skutecznie wybija mnie z rytmu pracy i sprawia, że trudno wrócić do tego, do robiłam. Tym sposobem zadanie, które powinno zająć maksymalnie godzinę, będę wykonywała trzy godziny. Dzień leci nieubłaganie, a godziny, które zmarnowałam, zamiast poświęcić na pracę, muszę nadrabiać wieczorami.
Jak się skupić?
Ale walczę z tym! I Tobie też polecam. Warto poznać kilka technik, które mogą pomóc zorganizować swoją pracę tak, by nie poświęcać na nią całego życia.
Internet jest przepełniony różnego rodzaju poradnikami, ale w filmie Michała Kuryłka odnajdziesz kilka takich, które serio mogą Ci pomóc. I z których ja również korzystam. Co radzi Michał?
Zanim zaczniesz spisywać swoje zadania, zastanów się, w jakich godzinach jesteś bardziej produktywny/produktywna. Średnio godziny największego skupienia i kreatywności przypadają w okolicach 10:00 – 12:00 i 17:00 – 19:00. Jeśli u Ciebie jest podobnie, spróbuj najtrudniejsze zadania zaplanować właśnie wtedy.
Zawsze spisz listę zadań, jakie masz do zrobienia. Ustal, które z nich są najważniejsze i najpilniejsze. I uwaga – określ czas potrzebny na wykonanie danego zadania. Badania pokazują, że każde zadanie może rozciągnąć się tak, by zająć cały czas, jaki mamy do dyspozycji. Miałeś/miałaś czasem takie poczucie, że jesteś dużo bardziej produktywny/produktywna w dni wypełnione zadaniami, a kiedy dzień jest luźniejszy, każde zadanie zdaje się rozwlekać bez końca? No właśnie. Kiedy sam/sama sobie narzucisz takie mini deadliny i konkretne ramy dla każdego z zadań, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zmieścisz się w wyznaczonym czasie.
Jeśli masz trudności ze skupieniem, spróbuj pracować lub uczyć się z metodą Pomodoro. To prosta metoda z timerem, który odlicza czas przeznaczony na pracę i sygnalizuje, kiedy czas na przerwę. Przykładowo – możesz pracować 25 minut, a następnie zrobić sobie 5 minut przerwy. Dobrze może sprawdzić się również 50 min pracy i 10 min przerwy.
Na YouTube znajdziesz sporo filmów typu work with me lub study with me, które odliczają czas metodą Pomodoro, a jednocześnie na filmie ktoś również pracuje lub się uczy. Masz więc poczucie, że obok też ktoś działa w pełnej koncentracji i wygląda, jakby wychodziło mu to całkiem nieźle. Dlaczego więc Ty miałbyś/miałabyś nie dać rady?
Sam/sama testuj, co dobrze wpływa na Twoje skupienie. Pomocne może być również zainstalowanie osobnej przeglądarki, która będzie przeznaczona wyłącznie do pracy. Wielu osobom w skupieniu przeszkadza np. bałagan na biurku albo hałas w tle. Zorganizuj swoją przestrzeń do pracy tak, by sprzyjała skupieniu i eliminowała rozpraszacze. Zdziwisz się, o ile lepiej pracuje się w odpowiednio zorganizowanej przestrzeni!