Zadbana i dobrze przystrzyżona broda to niebagatelny element męskiego wyglądu. Decydując się na posiadanie dłuższego zarostu, warto wiedzieć, jak dbać o niego samodzielnie, by nie być zmuszonym do bardzo częstych wizyt u barbera. Zobacz, o czym musisz pamiętać, pielęgnując brody męskie.
Spis treści
Brody męskie wciąż są w modzie
Moda na posiadanie brody wciąż nie przemija – pierwotny zachwyt stylizacją à la drwal oczywiście nieco już osłabł, ale miłośników dłuższego zarostu nie brakuje i to w różnorodnych przedziałach wiekowych. Na posiadanie brody decydują się zarówno młodsi mężczyźni, jak również starsi i w średnim wieku – przeszkodą nie jest więc ani kolor włosów i zarostu, ani ewentualna siwizna.
Zapuszczenie brody może być nie tylko modne i korzystne dla wizerunku, ale również wygodne – odpada częste golenie się, podrażnienia skóry i zacięcia od maszynki. O brodę trzeba jednak odpowiednio zadbać i dobrze dobrać jej kształt oraz długość – w tym wypadku warto sugerować się trendami, ale najważniejsze jest, by broda pasowała do wizerunku, stylu i urody jej posiadacza.
Brody męskie – wzory
Decydując się na zapuszczanie brody, warto od razu zastanowić się nad tym, jaka powinna być jej docelowa długość i styl. Brody męskie mogą być bowiem niemal tak zróżnicowane, jak fryzury. Odpowiednio dobrany kształt i styl zarostu będzie miał mocny wpływ na osobisty wizerunek – może zdecydować o poważnym, zabawnym, przewrotnym lub dojrzałym wyglądzie. Zastanawiasz się, jaką brodę zapuścić? Zobacz najpopularniejsze i najciekawsze brody męskie:
- Dłuższa broda i podkręcone wąsy – świetna stylizacja, jeśli masz gęsty zarost, który pozwala zarówno na zapuszczenie wąsów, jak i brody. Codzienna pielęgnacja takiego zarostu nie będzie najszybsza – mycie i suszenie dłuższej i gęstej brody zajmie chwilę czasu, a do podkręcania wąsów najlepiej użyć specjalnego wosku, który utrwali ich kształt.
- Krótszy zarost o geometrycznych kształtach – uzyskasz go nawet samodzielnie, o ile posiadasz dobrej jakości maszynkę do golenia, która pozwoli na uzyskanie prostej linii strzyżenia. Taka broda nie ukrywa kształtu szczęki i mocno go podkreśla. Doskonały wybór dla osób nie przepadających za zbyt długim zarostem, a chcących uniknąć codziennego golenia się.
- Broda średniej długości bez wąsów – niektórzy decydują się właśnie na zapuszczenie samej brody. To dobry wybór dla osób, którzy źle się czują z wąsami lub mają niezbyt gęsty zarost w części pod nosem i wokół ust. Broda tego typu wymaga jednak umiejętnego uformowania, a zarost pod nosem regularnego golenia.
- Kozia bródka – interesujący typ zarostu, który zapuszczany jest wyłącznie w centralnej części brody. To zarost średniej długości, który pasuje osobom o smukłej twarzy.
- Średniej długości zarost pozornie nieuformowany – czyli broda wyglądająca na rosnącą swobodnie i bez formowania. W rzeczywistości zarost ten wymaga regularnego podcinania. Świetny wybór dla osób mających zarost lekko kędzierzawy.
Poszukując idealnego wariantu zarostu dla siebie, warto przejrzeć nie tylko powyższe brody męskie wzory, ale też wyszukać inspiracji w sieci. W razie wątpliwości, warto wybrać się do profesjonalnego barbera, który dobierze kształt i styl zarostu do kształtu twarzy, fryzury i wizerunku konkretnego klienta.
Pielęgnacja brody – podstawowe akcesoria i kosmetyki
Aby zarost dobrze się prezentował i bezproblemowo układał, należy o niego na bieżąco dbać. Jeśli od czasu do czasu odwiedzasz barbera, z pewnością wiesz, jak szeroka jest gama kosmetyków i akcesoriów do brody.
Po jakie środki i akcesoria warto sięgnąć?
- Szampony lub mydła do brody – podstawowa pielęgnacja brody polega na jej codziennym myciu. W ciągu dnia ulega ona bowiem zabrudzeniu (osiada na niej kurz, smog, drobinki naskórka, a nawet resztki jedzenia), a jej codzienne mycie pozwala zachować jej doskonały wygląd.
- Szczotka, grzebień, kartacz – czyli akcesoria do czesania brody. Kolejny podstawowy zabieg pielęgnacyjny to właśnie czesanie brody i to najlepiej wykonywane dwukrotnie w ciągu dnia (rano i wieczorem) lub częściej. Regularne czesanie brody poprawia jej kondycję, pomaga pozbyć się ewentualnych drobinek naskórka, jakie mogą na niej osiadać.
- Kosmetyki do pielęgnacji brody: odżywka, olejek i balsam – to podstawowe minimum, które warto posiadać. Odżywkę stosuje się tuż po umyciu zarostu, a jej rolą jest odżywienie brody, nadanie jej blasku i wzmocnienie. Nie trzeba sięgać po nią po każdym myciu brody, ale przynajmniej od czasu do czasu. Balsam do brody ma za zadanie nawilżyć zarost i wspomóc jego układanie, a olejek zmiękcza włosy i nadaje im przyjemny aromat.
Pielęgnacja brody nie musi być trudna i kosztowna. Decydując się na zapuszczanie zarostu, nie musisz od razu sięgać po wiele kosmetyków z najwyższej półki – aktualnie wybór produktów dla brodaczy jest bowiem tak szeroki, że bez problemu znajdziesz wśród nich preparaty dobrej jakości, które będą odpowiednie na każdą kieszeń.
Broda – stylizacja
Dłuższy zarost może być znakomitym elementem męskiego wizerunku – warunkiem jest odpowiednie dobranie kształtu, długości i stylu brody. Nie wystarczy jednak raz wybrać się do barbera, by już zawsze cieszyć się efektowną brodą – potrzebna jest regularna pielęgnacja oraz codzienne stylizowanie zarostu.
Jak stylizować brodę? Jakie kosmetyki i akcesoria są potrzebne?
- Podstawą jest wizyta u barbera – przynajmniej raz na jakiś czas zarost wymaga fachowego strzyżenia. Późniejsze zabiegi stylizacyjne, a nawet lekkie przystrzyżenie brody będzie można wykonywać we własnym zakresie.
- Jeśli chcesz samodzielnie przycinać brodę, by zmniejszyć częstotliwość wizyt u barbera, koniecznie zaopatrz się w porządną maszynkę do strzyżenia z możliwością regulacji długości strzyżenia.
- Do stylizowania brody niezbędne są również kosmetyki. Im bardziej fantazyjne kształty zarostu chcesz uzyskać, tym solidniejszy powinien być preparat do stylizacji. Brodę o naturalnym kształcie wystarczy posmarować olejkiem, ale zarost formowany w szpic lub podkręcanie wąsów należy utrwalić specjalnym woskiem.
Samodzielne stylizowanie zarostu na co dzień nie jest trudne. Jeśli broda jest dobrze przystrzyżona, najprawdopodobniej wystarczy zastosować pojedyncze preparaty zmiękczające i ewentualnie lekko utrwalić jej kształt. Warto pamiętać o tym, że im krótsza będzie broda, stylizacja będzie łatwiejsza – dłuższy zarost, który ma być formowany wymaga zdecydowanie więcej zachodu, preparatów i czasu.
Posiadanie brody jest nierozerwalnie związane z koniecznością odwiedzania barbera – jeśli chcesz, by Twoja broda prezentowała się modnie i nie miała totalnie przypadkowego i chaotycznego kształtu, musisz co jakiś czas odwiedzić specjalistę, który uformuje zarost, dobierze jego kształt, a także zaproponuje profesjonalną pielęgnację. Jest to wydatek, na który warto zdecydować się przynajmniej raz na jakiś czas – niektórzy odwiedzają barbera co trzy lub cztery tygodnie, inni zdecydowanie rzadziej. Optymalna częstotliwość takich wizyt zależy od tego, na jaką długość i styl zarostu się zdecydujesz i na ile będziesz w stanie samodzielnie zadbać o brodę we własnym zakresie.