Skóra to narząd, który wspaniale regeneruje się i chroni całej reszty naszego ciała. Nie trudno więc wywnioskować, że potrzebuje ona odpowiedniej ochrony, aby robić swoją robotę. Jest codziennie narażona na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, a zmiana pogody szczególnie zmienia jej postać i wygląd. Jak zaopiekować się nią teraz, kiedy minusowe temperatury dają w kość?
Spis treści
Skład to podstawa
Przede wszystkim musimy pamiętać o pielęgnacji skóry zimą i o tym, aby była odpowiednia. Kremy i balsamy chętnie używane wiosną czy latem zwyczajnie się nie nadają. Bardzo dokładną i obszerną analizę takich kosmetyków wykonał Pan Tabletka. Marcin jest znanym specjalistą farmaceutą, który na swojej stronie promuje sięganie po wiedzę i dobre składy. Jest zdecydowanym przeciwnikiem tabletek, ale jak już jakieś poleca – to wie o czym mówi. Swój wpis zaczął od bardzo popularnej kwestii – czyli tego, czy w składzie kremów na zimę powinna być woda. Nie powinno jej być za dużo, ponieważ powoduje niemiłe ściąganie i pękanie skóry. Jednak jeżeli mróz nie jest ekstremalny, to jej niewielka ilość w kosmetykach nie powinna nikomu zaszkodzić. Marcin odradza jednak stanowczo parafinę w składzie kremów. Oleje mineralne tworzą bowiem nieprzepuszczalną warstwę okluzyjną. Autor porusza również kwestię składu witamin A w maściach i co ciekawe – przez cienkość nasze skóry powinniśmy unikać tej witaminy i jej możliwych szkodliwych skutków.
Kremy ochronne na zimę i niepogodę – analiza składów i opinie
Pielęgnacja krok po kroku
Rzetelny i kompletny poradnik zimowej pielęgnacji skóry wykonała na swoim kanale Coco Collection. Anita zgłębia tajniki kosmetyków, przybliża trendy i ciekawe sklepowe znaleziska. Tym razem dokładnie opowiada o potrzebach naszej skóry zimą, czego unikać, a w co zainwestować. Przede wszystkim należy pamiętać, że oczyszczanie zimą nie powinno różnić się od tego, które wykonujemy przez cały rok. Ale to w tej porze szczególnie pamiętamy o demakijażu bardzo słabymi detergentami, emolientami lub olejkami. Silnie czyszczące kosmetyki wysuszą naszą skórę, a na to nie możemy pozwolić. Anita dzieli się też cenną wiedzą o odpowiednim nawilżaniu. Bo przecież jak to robić, kiedy woda niby szkodzi? Tu warto postawić na pielęgnację emolientami, które utworzą warstwę chroniącą wodę przed ucieczką. Następnie zastosować humektanty – te zatrzymują wodę w naskórku. Zobaczcie te wyczerpujący temat materiał, bo to prawdziwa skarbnica wiedzy.
Pomocna dłoń
Taką wyciąga do nas Asia z Flaming Blog. Autorka wie WSZYSTKO o roślinach, pozyskiwanych z nich substancjach i ekstraktach, a dzięki temu pisze arcyciekawe teksty o urodzie i pielęgnacji. Jeżeli dbamy o skórę zimą, to nie możemy zapominać o dłoniach. Zakładamy, zdejmujemy rękawiczki, wyjmujemy ręce z kieszeni. Ciągle narażone są na niesprzyjające warunki pogodowe. Asia tłumaczy, że to na dłoniach znajduje się dużo gruczołów potowych, a one decydują o szybkim odwadnianiu naskórka. Tracimy wilgoć, dłonie matowieją i robią się suche. Co robić? Przede wszystkim – przed pielęgnacją kremem dobrze wykonać peeling i złuszczyć łagodnie skórę rąk. Dzięki temu polepszymy wchłanianie substancji aktywnych w następnych kosmetykach. Ciekawostką jest, że dłoni nie należy kremować przed samym wyjściem na dwór. Tu tak samo możemy narazić się na zamarzającą w skórze wodę. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jakich substancji szukać w kremach i jak wykonać domowe spa dłoni – to koniecznie zajrzyjcie do wpisu.
Pielęgnacja dłoni zimą – jak dbać o ręce, kiedy panuje mróz?
Jeżeli często odczuwacie zimą pieczenie, ściąganie lub nawet swędzenie skóry, to warto przejrzeć kosmetyczkę i zweryfikować składy i przeznaczenie posiadanych kosmetyków. W końcu ostatnie mrozy to nie przelewki, a od skóry wszystko się zaczyna.