Blogi obecnie to już nie tylko forma wyrażania siebie, ale i sposób na ciekawe hobby lub nawet – przy odrobinie szczęścia – zarobek. Jeśli chcesz, żeby strona była chętnie czytana i udostępniana, zadbaj o ciekawą treść.
Spis treści
1. Opowiedz historię
Naukowcy dowiedli, że mózg najlepiej angażuje się w czytanie, kiedy czytamy jakąś historię. Nie musi to być dzieło na miarę Tolkiena – wystarczy, jeśli tylko pierwszych kilka zdań (nawet najbardziej trywialnych) wciągnie czytelnika, np. „Wczoraj poszedłem do sklepu po mleko. Okazało się, że nie było mleka, ale za to kupiłem jogurt i okazało się, że to była najlepsza decyzja tego dnia…„.

vimeo.com
2. Nie zdradzaj od razu najciekawszej części
Jeśli w pierwszych dwóch zdaniach wyjawisz wszystko, co chciałeś powiedzieć, czytelnik nie zainteresuje się resztą tekstu. Używaj zwrotów typu „ale o tym opowiem za chwilę„, „w dalszej części tekstu dowiecie się, jak„. Dzięki temu osoba czytająca post będzie śledzić go do końca, żeby dowiedzieć się, o co chodzi.

facebook.com
3. Nie komplikuj tekstu
Pisz najprościej, jak się da (oczywiście bez strat dla jakości). Nie rozwlekaj nadmiernie poszczególnych tematów, wyjaśniaj czytelnikowi swoje idee i opinie oraz odpuść zbyt skomplikowany język oraz strukturę. Używaj jak najwięcej konkretów.

twitter.com
4. Dbaj o odpowiednią długość postów
Ani za krótkie, ani za długie – to złota zasada pisania tekstów na bloga. Staraj się nie tworzyć rozwlekłych artykułów. Skutecznie odstraszą ludzi, nawet tych, którzy potrafią całymi dniami czytać kilkusetstronicowe książki. Zbyt krótkie teksty z kolei nie wyczerpią tematu i pozostawią niedosyt. Dobierz długość do tematyki bloga i oczekiwań czytelników, kombinuj z formą i zobacz, co się sprawdza najlepiej.

flickr.com
5. Używaj śródtytułów i formuj tekst w krótsze akapity
Ludziom ciężko się czyta zbite kolumny tekstu, bez żadnych przerw i wyróżnień. Zadbaj o wizualną oprawę artykułu – używaj śródtytułów, rozbijaj tekst na mniejsze partie, używaj pogrubień i kursywy (ale bez przesady). To sprawi, że będzie on bardziej czytelny.

twitter.com
6. Pisz o tym, co lubisz i na czym się znasz
Nie zmuszaj się do pisania postów o mechanice czy malowaniu, jeśli nie jest to Twoja pasja. Zastanów się, co interesuje Cię najbardziej – może DIY, gotowanie, modelowanie, budowanie robotów albo gadżety? Staraj się pokazywać innym swoją wiedzę i przedstaw ją w atrakcyjny sposób, wstawiaj ciekawe zdjęcia albo rysunki. To sprawi, że będziesz pisał bloga z przyjemnością i staniesz się bardziej kreatywny – a dzięki temu przyciągniesz czytelników.
Zobacz również: 4 blogi o zdrowym stylu życia, które powinieneś znać

facebook.com
Prowadzicie bloga? Może macie jakieś rady dla innych? Napiszcie o nich w komentarzach!
(źródło: blog.hubspot.com, coschedule.com)