Spis treści
Stop! Popełniasz (i ja też często popełniam) błąd
Zbyt mała ilość snu działa fatalnie na nasz organizm. I nie chodzi tu tylko o to, że kolejnego dnia po prostu będzie Ci się chciało spać. To pikuś.
Brak snu sprzyja również rozwojowi wielu chorób, m.in. cukrzycy, otyłości i depresji. Zbyt mała ilość snu negatywnie wpływa też na stan skóry i przyspiesza proces starzenia. Krótki sen może utrudnić proces odchudzania. Jeśli nie będziesz wystarczająco dużo spać, kilogramy mogą nie spadać, mimo że włożysz sporo wysiłku w odpowiednie odżywianie i ćwiczenia.
Dobry, zdrowy sen – jak o niego zadbać?
No dobrze, wiesz już, że zdrowy sen jest ważny. Na pewno wiedziałeś/wiedziałaś już o tym wcześniej, ale zawsze warto o tym przypomnieć, prawda?
Teraz zastanówmy się wspólnie, co można zrobić, by poprawić jakość nocnego odpoczynku. A można zrobić całkiem sporo!
Ustal stałą porę snu
Wiem, że w życiu bywa różnie, ale warto ustalić sobie stałą porę położenia się do łóżka i pobudki. Taki powtarzalny rytm sprawi, że łatwiej będzie Ci nie tylko zasnąć, ale tez obudzić się rano. Staraj się również nie leżeć wieczorem zbyt długo w łóżku. Jeśli położysz się o 20, ale w łóżku zjesz też kolację, popracujesz jeszcze trochę, obejrzysz serial i poscrollujesz Instagram, to organizm wcale nie będzie kojarzył Twojego łóżka ze snem i odpoczynkiem.
Unikaj niebieskiego światła
Nasilone problemy z bezsennością wynikają między innymi z tego, że jesteśmy niemal cały czas narażeni na działanie światła niebieskiego, które blokuje wydzielanie melatoniny. Na dwie godziny przed snem odłóż więc telefon i wyłącz telewizor oraz komputer. Jeśli chcesz się wyciszyć przed snem, możesz poczytać ciekawą książkę albo posłuchać przyjemnej, delikatnej muzyki. Możesz też zrobić szybką sekwencję łagodnych ćwiczeń, np. jogi. Zadbaj o to, by światło w sypialni było delikatne. Nie włączaj górnego oświetlenia, a raczej wybierz dającą ciepłe światło lampkę nocną.
Dbaj o aktywność fizyczną
Problemy ze snem związane są często z tym, że w ciągu dnia za mało się ruszamy. A aktywność fizyczna ma kluczowy wpływ na to, jak śpimy. Jeśli masz siedzącą pracę, spróbuj poświęcić ok. 30 minut dziennie na aktywność fizyczną. Poruszaj trochę zastanym ciałem, a zobaczysz, że Twój sen stanie się głębszy i dłuższy. Znajdź czas na aktywność nie później niż 3 h przed snem, żeby organizm zdążył się wyciszyć. Możesz ćwiczyć, tańczyć, pływać, jeździć na rowerze, biegać, spacerować – co tylko chcesz.
Uważaj na używki
Wydaje Ci się, że po piwku zasypiasz szybciej i śpisz głębiej oraz lepiej? Nic bardziej mylnego. Owszem – po alkoholu zaśniesz szybciej, ale sam sen nie będzie pełnowartościowy i nie przyniesie organizmowi takiej regeneracji, jaką powinien. Uważaj też na kawę i inne napoje zawierające kofeinę – ta substancja może wpływać na sen nawet do 12 h od jej spożycia! Jeśli masz problemy ze snem, filiżankę swojej ulubionej kawy pij tylko o poranku.
No i nie przedkładaj kolejnego odcinka serialu czy 50 przerzuconych TikToków nad godzinę zdrowego, dobrego snu. Wiadomo – raz na jakiś czas nie zaszkodzi. Ale na co dzień zadbaj o to, by przesypiać smacznie minimum 7 h. Dobranoc!