Tradycyjna Wigilia nieodłącznie kojarzy się z dwunastoma daniami. Kolejne dni to czas przy stole, kiedy to możemy wspólnie zjeść obiad i kolację. Lodówka pełna, tak samo jak nasze brzuchy i często ma się wrażenie, że przygotowanych posiłków nie ubywa. Niestety, szacuje się, że podczas świąt marnujemy 2-3 razy więcej żywności niż w ciągu całego roku. Czy jesteśmy w stanie to ograniczyć? Oczywiście, że tak! I warto zacząć o tym myśleć już miesiąc przed Wigilią.
Spis treści
Zacznij planowanie świąt jeszcze miesiąc przed Wigilią
Na portalu toogoodtogo.pl czytamy nie tylko o tym, że w Polsce każdego roku marnujemy znacznie więcej jedzenia w okresie świątecznym niż podczas pozostałych miesięcy. Na świąteczne jedzenie przeznaczamy też dużą część naszych dochodów. Według Raportu Deloitte to nawet 524 złote (a to tylko średnia). W dodatku, 2022 rok będzie pod tym względem jeszcze bardziej wymagający, bo w sklepach produkty spożywcze są znacznie droższe niż w ubiegłych latach. W ramach kampanii „Wszystkiego Niezmarnowanego na Święta”, autorzy projektu Too Good To Go, który ma na celu sprzedaż nadwyżek jedzenia wraz z Federacją Polskich Banków żywności przygotowali metodę 4P: Planuj, Podziel się, Przechowuj i Przetwarzaj. Ma to pomóc domownikom w ograniczeniu wyrzucania resztek jedzenia do śmietnika. Weźmy marnowanie jedzenia w swoje ręce i zmieńmy statystyki!
https://toogoodtogo.pl/pl/blog/wszystkiego-niezmarnowanego
Pierwszy krok do ograniczenia marnowania jedzenia to dobrze zaplanowane święta. Chodzi tu nie tylko o budżet na prezenty, ale także organizację dni w rodzinie. Liczba osób to już przydatna wiedza, aby dobrze zaplanować świąteczne zakupy. Niektóre produkty spożywcze możemy kupić wcześniej (np. w promocji), jeśli mają długi termin przydatności. Warto też zajrzeć do swoich zapasów i zweryfikować, czy na pewno lista zakupów się zgadza z tym, czego naprawdę potrzeba. Co więcej, dobrym pomysłem jest porcjowanie przygotowanego jedzenia wcześniej. Przykładem są pierogi, które można zrobić nawet na początku grudnia, zamrozić w woreczkach do żywności i odgrzać tylko tyle, ile będzie trzeba. Na blogu rozdomowiona.pl o organizacji domu i gotowaniu możecie przeczytać, jak mrozić pierogi, aby się nie sklejały.
Podsumowując: liczba osób, zaplanowanie menu i wizyty w sklepie to podstawa! Wtedy znacznie łatwiej jest przygotować tyle jedzenia, ile naprawdę będzie potrzeba.
Odpowiednie przechowywanie i dzielenie się jedzeniem
Świąteczny czas często wiąże się ze spotkaniami kilku rodzin. Jeśli tylko to możliwe, warto zaplanować wcześniej, kto przygotuje konkretne posiłki. Wszystko to oczywiście powinno być dopasowane do możliwości członków rodzin. Kiedy już dania będą gotowe, liczy się odpowiednie przechowywanie. Niektóre z potraw wigilijnych nadają się do mrożenia. Warto też zapoznać się z organizacją produktów spożywczych w lodówce. Marnowanie jedzenia na co dzień oraz w święta często wiąże się z nieodpowiednim układaniem mięsa, serów, ryb czy sałatek warzywnych.
Dania mogą być też zbawieniem dla lokalnej Jadłodzielni czy organizacji społecznych. Można też po prostu podzielić się pozostałością z gośćmi. Ciekawą opcją jest wyłożenie wszystkich świątecznych dań w drugi dzień świąt, zamiast gotowania kolejnego obiadu czy zamawiania kolacji z ulubionej restauracji.
Marnowanie jedzenia – NIE, gotowanie z resztek – TAK!
Jeden farsz do pierogów, pasztecików i łazanek. Jedno ciasto do piernika staropolskiego i pierniczków. W kuchni liczy się spryt oraz dobra organizacja. A kiedy zostają w lodówce półprodukty, można pomyśleć o tym, jak je wykorzystać ponownie.
Przykładem tego jest odsmażenie ziemniaków po świątecznym obiedzie. Wystarczą do tego warzywa i zioła, aby stworzyć kolację na ciepło albo przekąskę. Zobaczcie pomysł na smażone ziemniaczki u @kulinarnyja, który na swoim profilu poleca smaczne miejsca i testuje wiele przepisów.
Została odrobina twarogu półtłustego? Dodajcie mąkę i mąkę pszenną, aby zrobić rogaliki z 3 składników. To świetny pomysł od miłośniczki jedzenia i gotowania, czyli naszej twórczyni Marty. Przepis zobaczycie na jej Instagramie, klikając poniżej.
https://www.instagram.com/p/CkyOYCJorqA/
Marnowanie jedzenia w Polsce możemy znacznie ograniczyć, jeśli tylko zaczniemy od prostych kroków. Szczególnie w święta. Sprawdźcie nasze porady i zacznijcie już teraz planować posiłki na Wigilię i nie tylko!