Już niedługo po raz kolejny obchodzić będziemy Święta Wielkanocne. To najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Poprzedza je trwający czterdzieści dni okres Wielkiego Postu, który rozpoczyna się Środą Popielcową. Kiedy w 2022 roku wypadają Święta Wielkanocne? Sprawdź, kiedy wypadają dni świąteczne i od czego zależy termin świąt. Zastanowimy się, jak będą wyglądać święta w reżimie sanitarnym.
Spis treści
Kiedy wypada Wielkanoc 2022?
W 2022 roku Święta Wielkanocne wypadają w drugiej połowie kwietnia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze daty, które obejmują Wielkanoc. Kalendarz w tym roku wypełniony wyjątkowymi dniami wygląda następująco:
- Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu – 2 marca 2022 r.
- Niedziela Palmowa – 10 kwietnia 2022 r.
- Wielki Czwartek – 14 kwietnia 2022 r.
- Wielki Piątek – 15 kwietnia 2022 r.
- Wielka Sobota – święcenie pokarmów – 16 kwietnia 2022 r.
- Niedziela Wielkanocna – 17 kwietnia 2022 r.
- Wielkanocny Poniedziałek – Śmigus Dyngus – 18 kwietnia 2022 r.
Święta Wielkanocne poprzedzone są czterdziestodniowym okresem Wielkiego Postu. Dla chrześcijan jest to czas wyrzeczeń, wyciszenia, refleksji nad sensem życiem. To czas pokuty, dobrowolnych wyrzeczeń i postanowień.
Święta wielkanocne i ich symbolika
Wiesz już, jak wypada Wielkanoc, kiedy jest oraz z jakich dni się składa. Czas przypomnieć sobie symbolikę poszczególnych dni. Święta Wielkanocne to nie tylko Wielka Niedziela i Lany Poniedziałek. Dla wielu osób również czas poprzedzający Wielkanoc ma swoją symbolikę i stanowi okazję do głębszego przeżycia tego wyjątkowego okresu w roku.
Środa Popielcowa
Dzień ten rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Podczas nabożeństwa w kościele kapłan posypuje głowy wiernych popiołem i wypowiada słowa: “prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Popiół symbolizuje przemijalność życia i dóbr doczesnych.
Niedziela Palmowa
Niedziela ta rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli ostatni tydzień Wielkiego Postu. W tym dniu w kościele święcimy palmy, które wcześniej możemy przygotować samodzielnie lub gotowe zakupić. Święto to upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Poświęcona palma wielkanocna to symbol zbliżających się świąt i piękna dekoracja mieszkania przez cały okres wielkanocny.
Wielki Czwartek
Dzień ten rozpoczyna tzw. Triduum Paschalne, czyli trzy dni przed Wielkanocą. W ten dzień wspominamy ostatnią wieczerzę poprzedzającą aresztowanie, sąd, drogę krzyżową i męczeńską śmierć Jezusa. To pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa.
Wielki Piątek
Dzień męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. W tym dniu w każdym kościele rozpamiętuje się drogę krzyżową oraz ukrzyżowanie Jezusa. Wierni gromadzą się na nabożeństwa upamiętniających te zdarzenia. Wieczorem w kościołach całego kraju rozpoczyna się czuwanie przy grobie Jezusa. W tym dniu wiernych obowiązuje również post ścisły, czyli ilościowy, ograniczenie do trzech posiłków dziennie w tym jednego do syta oraz jakościowy, powstrzymanie się od spożycia potraw mięsnych.
Wielka Sobota
W tym dniu święcimy pokarmy. Do kościoła udajemy z przystrojonymi koszyczkami. Święcimy jajka, pieczywo, wędliny, sól, pieprz, chrzan, wypieki. Koszyczek przyozdabiają białe serwetki zielone gałązki bukszpanu. Obowiązkowym elementem koszyczka jest też figurka baranka, która symbolizuje zwycięstwo nad złem i odkupienie grzechów.
Niedziela Wielkanocna
Dzień ten w kościele katolickim rozpoczyna się uroczystą mszą rezurekcyjna o godzinie 6.00, której towarzyszy procesja wokół kościoła. Dzwony kościelne biją uroczyście, oznajmiając radosną nowinę o zmartwychwstaniu. W kościołach całej polski słychać radośnie rozbrzmiewa Alleluja!
Wielkanocny Poniedziałek
Z tym dniem związana jest świecka tradycja polewania woda. Dzień ten nosi nazwę Lany Poniedziałek lub Śmigus Dyngus. Drugi dzień świąt wielkanocnych to w naszym kraju dzień wolny od pracy. W kościele katolickim w tym dniu czcimy.
Dlaczego Święta Wielkanocne każdego roku przypadają w innym terminie?
Wielkanoc jest świętem ruchomym. Zawsze obchodzimy je w niedzielę i poniedziałek, jednak data jest zmienna i zależy od faz księżyca. Wielkanoc może wypadać w okresie od 22 marca do 25 kwietnia. Zgodnie z postanowieniami soboru nicejskiego z 325 roku Wielkanoc obchodzona jest w pierwszą niedzielę następującą po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
Kiedy wypada w 2022 Boże Ciało?
Ogromne znaczenie w tradycji i kościele ma Wielkanoc. Kalendarz po tym święcie jest obfity w kolejne ważne dni. Następują po niej kolejno Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, czyli tzw. Zielone Świątki oraz Boże Ciało. To ostatnie święto obchodzone jest 60 dni po Wielkanocy. W 2022 roku Boże Ciało wypada 16 czerwca i jak zawsze jest to czwartek. W naszym kraju jest to dzień wolny od pracy. Dla chrześcijan obchody Bożego Ciała to publiczne wyznanie wiary poprzez udział w uroczystej procesji. Ulicami miast i wiosek wierni przechodzą do czterech ołtarzy, przy których rozważana jest ewangelia. W procesji biorą udział dzieci pierwszokomunijne, dziewczynki ubrane w stroje sypią kwiaty. Na czele procesji wierni niosą sztandary, obrazy. Kapłan niesie Najświętsza Monstrancję. Na koniec procesji wierni otrzymują uroczyste błogosławieństwo.
Wielkanoc 2022 a reżim sanitarny
Ostatnie dwa lata zmieniły kształt świąt wielkanocnych. W 2019 roku w środku lockdownu święcenie pokarmów wykonywaliśmy samodzielnie w domu. Święta w tym wydaniu były zdecydowanie smutniejsze, szczególnie z uwagi na brak możliwości spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Pozdrowienia świąteczne pokazywaliśmy sobie za pomocą połączeń wideo. Wszyscy byliśmy pełni obaw o zachowanie na nowego wirusa. Życzenia zdrowia i radosnych świąt nabierały w tamtym okresie innego znaczenia.
A jakie będą świata w 2022? Najprawdopodobniej przeżyjemy je także w reżimie sanitarnym. Konieczne będzie zachowanie dystansu oraz zakrywania ust i nosa. Dla wszystkich osób, które obawiają się zakażenia, lub znajdą się w kwarantannie, nabożeństwa w formie online będą szansa na przeżycie uroczystości Triduum Paschalnych i wielkanocnych. Jeśli szukasz przepisów na ciekawe potrawy wielkanocne, zajrzyj do naszej ogromnej bazy wpisów!
Wielkanocne wyjazdy a reżim sanitarny
Wiele osób zastanawia się także czy w Wielkanoc możliwe będą wyjazdy np. w góry lub nad morze? Pobyty świąteczne w ośrodkach wypoczynkowych, w latach przed pandemią, były bardzo popularną formą spędzania czasu. Święta spędzane poza domem to dobry sposób na uniknięcie przedświątecznej gorączki, zakupów i żmudnych przygotowań. Pobyt w górach lub nad morzem to okazja do relaksu, aktywności. Spacerów na świeżym powietrzu i kosztowania regionalnej kuchni.
Na chwilę obecną nie mam wprowadzonych obostrzeń dotyczących pobytów w hotelach i pensjonatach. Możesz więc śmiało dokonać rezerwacji i zaplanować wiosenną podróż w góry lub pobyt nad morzem. Ceny pobytu wielkanocnego w wielu ośrodkach wypoczynkowych są także zdecydowanie korzystniejsze od pobytu w sezonie letnim. Wyjazdy świąteczne zarówno te bożonarodzeniowe, jak i wielkanocne cieszą się coraz większą popularnością. Szczególnie jeśli pogoda sprzyja i na zewnątrz robi się coraz cieplej wyjazd w góry lub nad morze jest atrakcyjny.
Czas można spędzić aktywnie, zwiedzać, spacerować i skosztować specjałów regionalnej kuchni. W 2022 roku będąc na wyjeździe, nadal musimy pamiętać o reżimie sanitarnym związanym z zachowaniem dystansu społecznego. Zakrywaniem ust i nosa, noszeniem maseczki i częstym myciem rąk i ich dezynfekcją.
Uroczystości rodzinne a Wielkanoc
Wiele osób decyduje się na wybór Świąt Wielkanocnych jako daty swojego ślubu lub chrzcin dziecka. Spotkanie z rodziną i znajomymi przyjmują wtedy bardziej uroczystą formę, a imprezy organizowane są zazwyczaj w restauracjach, czy domach weselnych. Wielkanoc to radosne święto, dlatego wybór tej daty na uroczystość zaślubin lub chrzest dziecka nie powinien budzić oporów.
Poniedziałek Wielkanocny to dzień wolny od pracy dlatego goście na weselu będą mogli bawić się do białego rana, bez obawy o konieczność wstania na drugi dzień do pracy. Jedynym minusem wyboru tej daty na ślub jest ograniczona dostępność do usług stylistów tj. fryzjerzy czy makijażystki.