Z pewnością w różnych sytuacjach życiowych zdarzyło się Wam wątpić w prawdomówność Waszego rozmówcy. A czy wiecie, że istnieją sposoby, żeby to sprawdzić? A to wszystko za sprawą pojęcia o nazwie mikroekspresja. Co ono oznacza i jak może pomóc nam w rozpoznaniu kłamcy? O tym opowiedzą Wam videoblogerzy, którzy dogłębnie sprawdzili ten temat.
Spis treści
Czym jest mikroekspresja?
Według Paula Eckmana, który jest jednym z najważniejszych psychologów badających to zagadnienie, mikroekspresja to trwająca ok 50ms ekspresja mimiczna, która jest charakterystyczna dla emocji, którą w danym momencie się przeżywa. Jest to automatyczna reakcja i dowiedziono, że jej opanowanie i skorygowanie trwa ok 50ms. I właśnie ten krótki moment nazywany jest mikroekspresją. Badania psychologów nad tymi ewolucyjnie nabytymi reakcjami od lat pomagają policji i służbom specjalnym w wykrywaniu kłamstwa podczas przesłuchań.
Paul Eckman jest psychologiem oraz prekursorem w dziedzinie badań nad ekspresją ruchowo-mimiczną oraz nad emocjami. Swojego odkrycia dokonał w latach 50’ podczas analizowania video pacjentki, która prosiła swojego lekarza-psychiatrę o przepustkę. Co odkrył i do jakich wniosków doszedł? O tym oraz o szczegółach definicji mikroekspresji opowie Wam Radek Kotarski – dziennikarz, twórca kanału polimaty.tv oraz autor książki Włam się do mózgu. Na jego kanale znajdziecie treści edukacyjne, o których Radek opowiada w tak zajmujący sposób, że z jego krótkich wykładów wyniesiecie więcej, niż ze szkoły.
Jak rozpoznać kłamcę?
Z pewnością nieobce są Wam techniki rozpoznawania mowy ciała. Jest to bardzo przydatna umiejętność w wielu sytuacjach życiowych. Jednak mikroekspresja jest równie ważnym elementem w rozpoznaniu kłamcy. Łukasz Polikowski, twórca kanału Człowiek Absurdalny z wykształcenia jest psychologiem, a w jego filmach znajdziecie – jak sam pisze – rozmyślania nad absurdami naszego życia inspirowane filozofią, psychoanalizą, psychologią, filmem i literaturą. W poniższym materiale szczegółowo opisuje wskazówki, które pomogą Wam rozpoznać kłamstwo:
Mikroekspresja w metodach pracy agentów CIA
W 2015 roku do księgani trafiła książka pt. Anatomia Kłamstwa autorstwa Phillipa Houstona, Michaela Floyda, Susan Carnicero oraz Dona Tennanta. W tym dziele 3 byłych agentów CIA opisuje jak wytropić fałsz, zdradę, nielojalność, oszczerstwo i plotki. Wielokrotnie korzystają z technik rozpoznwania mikroekspresji, z powodzeniem stosując ją na przesłuchaniach. Więcej na temat metod opisanych w książce opowiedzą Wam twórcy kanału oraz bloga www.rozwojowiec.pl, którzy tworzą jeden z najpopularniejszych kanałów psychologicznych w Polsce.
Między Słowami
Jako wisienkę na torcie mamy dla Was wyjątkowy kanał Między Słowami, który prowadzony jest przez Konrada Gładyszka, czyli konsultanta od komunikacji oraz twórcę kursu Jak analizować mowę ciała. Na jego kanale znajdziecie dogłębne analizy mowy ciała oraz mikroekspresji u znanych polityków, gwiazd, a także u morderców. Zapewniamy Was, że po tych materiałach inaczej zaczniecie patrzeć na swoich rozmówców lub np. przemówienia polityków w telewizji.
Mamy nadzieję, że od tej pory łatwiej będzie Wam rozpoznać szczerość intencji Waszych rozmówców lub wpływowych osób, które widzicie w telewizji i Internecie. Jeżeli nadal czujecie niedosyt związany z tym tematem, to koniecznie sięgnijcie po wyprodukowany przez stację FOX serial pt. Magia Kłamstw, który garściami czerpie ze studiów przypadku opisanych przez Paula Eckmana.