Cellulit na udach to powszechny problem, który dotyka większości kobiet na świecie. Jego objawami są nieestetyczne wgłębienia i nierówności na skórze. W leczeniu pomocne są zarówno domowe sposoby, jak i profesjonalne zabiegi. Dowiedz się, jak zwalczyć pomarańczową skórkę i odzyskać piękne, gładkie ciało.
Spis treści
Jak powstaje pomarańczowa skórka?
Organizm wytwarza kolagen oraz elastynę, co pozwala na zachowanie elastyczności i jędrności skóry. Kolejną warstwą jest tkanka podskórna, w której obecne są komórki tłuszczowe. W niektórych przypadkach mogą one poddawać się nieprawidłowemu rozmieszczeniu i przemieszczaniu, co powoduje brak odpowiedniej warstwy podtrzymującej. Cellulit na udach występuje w momencie, gdy włókna kolagenowe i elastynowe ulegają zapadnięciu lub uszkodzeniu, co prowadzi do powstania nierówności i zagłębień na ciele oraz delikatnych grudek tkanki adipocytów. Osoby narażone na lipodystrofie to te, które:
- mają problemy z gospodarką hormonalną,
- mają nadmiar masy ciała,
- nie odżywiają się prawidłowo,
- prowadzą siedzący tryb życia,
- borykają się z problemami związanymi z zaburzeniem krążenia,
- stosują używki,
- często doświadczają długotrwałego stresu.
Cellulit na udach – jakie są jego rodzaje?
Cellulit na nogach może być podzielony na trzy rodzaje ze względu na jego wygląd i przyczynę występowania. Wyróżnić można lipodystrofię:
- Wodną – problem ten wynika z zaburzonego rozkładu tkanki adipocytów, a jego przyczyną jest nieprawidłową cyrkulacją krwi i limfy. Najczęściej występuje u osób o szczupłej sylwetce, u których nastąpiła szybka redukcja wagi. Charakteryzuje się opuchnięciem skóry oraz widocznymi pofałdowanymi i pęczniejącymi fragmentami.
- Tłuszczową – nadmiar komórek tłuszczowych sprawia, że ciało staje się wiotkie i nadmiernie rozciągnięte. Występuje przede wszystkim u ludzi z nadwagą lub otyłych, zwłaszcza gdy przybrali na wadzę w krótkim czasie.
- Cyrkulacyjną – dotyczy głównie górnych partii nóg, czyli ud. Na nogach pojawiają się twarde i często bolesne grudki. Spowodowane są zużytymi włóknami kolagenowymi, które blokują poprawny przepływ krwi, co prowadzi do niedotlenienia komórek. Na ten typ narażone są osoby, prowadzące siedzący tryb życia lub mające problemy z krążeniem.
Jeśli chcesz pozbyć się pomarańczowej skórki, koniecznie ustal, z którym rodzajem niedoskonałości się zmagasz. Dzięki temu będziesz w stanie wprowadzić odpowiednie zmiany w swoim życiu, które przyśpieszą zwalczanie problemu skórnego.
Jak pozbyć się go pozbyć?
Niektórzy zastanawiają się, co na cellulit może zadziałać i czy istnieją na to skuteczne, domowe sposoby. Aby pozbyć się go z nóg i ud można zastosować różne techniki. Najważniejsza jest regularność, która wpływa na szybkie i widoczne efekty. Poznaj proste rozwiązania na cellulit na nogach.
Odpowiednia dieta
Odżywianie ma znaczący wpływ na samopoczucie oraz na przyrost tkanki tłuszczowej. Dlatego ważna jest dieta, w której ogranicza się spożywanie słodyczy, przetworzonego jedzenia, soli, a także niezdrowych tłuszczów. Jeśli chcesz zadbać o to, aby Twoje ciało było gładkie, wybieraj produkty bogate w białko i tłuszcze roślinne, takie jak nabiał, ryby i warzywa. Zmiana odżywiania to jedna z łatwych metod, która ułatwi Twoją walkę z nieestetyczną pomarańczową skórką. Sprawdź 7 produktów na zwalczenie cellitu.
Nawadnianie
Woda usuwa toksyny z organizmu, przyczynia się do szybkiej redukcji tkanki adipocytów i wspiera proces jej spalania. Dzięki regularnemu piciu wody Twoja skóra stanie się bardziej nawodniona, co pozwoli jej szybciej pożegnać cellulit na udach. Zaleca się spożywanie 2 litrów wody dziennie, najlepiej niegazowanej.
Pielęgnacja i stosowanie preparatów
Inną odpowiedzią na to, jak pozbyć się cellulitu jest szczotkowanie na sucho takich obszarów jak uda, brzuch, nogi i pośladki. Możesz to zrobić używając specjalnej szczotki lub rękawicy. Koliste ruchy poprawiają krążenie krwi oraz funkcjonowanie tkanek.
Nie mniej ważne jest dobranie odpowiednich kosmetyków. W drogeriach dostępne są preparaty, zawierające olej z winogron. Znajduje się on w balsamach, kremach lub peelingach. Korzystny może okazać się także rozwór z soli morskiej, dodawany do kąpieli.
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna może pomóc w wyeliminowaniu pomarańczowej skórki poprzez redukcję nadmiernych kilogramów. Dlatego warto zadbać o codzienną dawkę ruchu np. poprzez spacery, marsze, jazdę na rowerze, bieganie lub ćwiczenia. Każdy rodzaj aktywności ma pozytywny wpływ na organizm. Dodatkowo możesz skorzystać z treningów, które wspierają proces modelowania ud i pośladków.
Zobacz też nasze propozycje 4 ćwiczeń na mięśnie pośladków.
Masaże i zabiegi kosmetyczne
Masaże i kuracje kosmetyczne są również skutecznymi sposobami na jędrną sylwetkę. Jednym z polecanych zabiegów jest masaż przy użyciu chińskich baniek. Tego typu domowe zabiegi na cellulit można przeprowadzić samodzielnie lub udać się do doświadczonego masażysty. Nie tylko poprawiają krążenie krwi, ale również rozbijają powstałe grudki tłuszczowe. W gabinetach medycyny estetycznej wykonuje się również inne zabiegi, takie jak mezoterapia igłowa lub laseroterapia. Problem ten dotyka wielu ludzi, zwłaszcza kobiety. Uważa się, że wynika on ze specyficznej budowy ciała. Pomimo że może być to wstydliwy kompleks dla niektórych, warto pamiętać, że istnieje wiele prostych i domowych metod na jego zwalczanie. Walka z cellulitem w domu z pewnością będzie od Ciebie wymagać wytrwałości i dużej cierpliwości. Jednak to również dobra okazja, aby zadbać o swoje zdrowie.