Katar to wyjątkowo uciążliwa, ale też bardzo powszechna i często występująca dolegliwość, która towarzyszy przeziębieniu, alergii, ale też innym chorobom. Na szczęście istnieją sprawdzone domowe sposoby na katar. W jaki sposób wyleczyć tę dolegliwość samodzielnie?
Spis treści
Jak leczyć katar domowymi sposobami?
Zanim sięgniesz po preparat z apteki, spróbuj wyleczyć katar domowym sposobem – najlepiej już na wstępie zastanowić się, co może być jego przyczyną. Katar towarzyszy zwykle przeziębieniom, ale też poważniejszym infekcjom. Katar bywa również objawem alergii, a jego fachowym określeniem jest „nieżyt nosa”. W okresie grzewczym, może być spowodowany także suchym powietrzem w domu, a nawet smogiem, który przedostaje się do wnętrza podczas wietrzenia.
Jeśli uporczywy katar, kichanie lub zatkany nos to Twoje jedyne dolegliwości, sprawdzić się mogą doskonale domowe sposoby na katar. Pamiętaj jednak, by obserwować swój organizm – jeśli po kilku dniach objawy nie ustąpią albo dołączą do nich inne, czas na wizytę u specjalisty.
Jakie są najlepsze domowe sposoby na katar?
- Inhalacje – trudno o skuteczniejszy sposób na udrożnienie dróg oddechowych niż aromatyczne inhalacje. Nie musisz nawet dysponować profesjonalnym inhalatorem – wystarczy miska z gorącą wodą, do której dodasz kilka kropel olejku eterycznego. Polecane są w szczególności olejki: miętowy, sosnowy, eukaliptusowy i z drzewa herbacianego. Podczas inhalacji należy pochylać się nad miską i wdychać opary przez nos. Inhalacje działają rozluźniająco, zmniejszają obrzęk śluzówki i udrażniają nos.
- Irygacje – kolejnym sposobem na udrożnienie nosa, gdy ma się uporczywy katar, jest wykonanie irygacji. Celem jest rozrzedzenie wydzieliny, ale też zmniejszenie obrzęku śluzówki. Do domowych irygacji najlepiej wykorzystać roztwór soli fizjologicznej albo wodę morską. Jeśli nie posiadasz gotowego preparatu, roztwór soli fizjologicznej możesz przygotować samodzielnie – w tym celu rozpuść 1/3 łyżeczki soli kuchennej i szczyptę sody oczyszczonej w połowie szklanki ciepłej wody. By przeprowadzić irygację nosa, warto posłużyć się strzykawką lekarską (bez igły) – z jej pomocą wprowadza się roztwór do jednej z dziurek nosa (w tym samym czasie należy wciągać nią powietrze), a następnie do drugiej. Kolejny krok to wysiąkanie nosa.
- Napary z ziół i herbaty – jeśli chodzi o sposoby na katar domowe, to nie można pominąć skutecznego działania aromatycznych ziół i herbat. Picie dużych ilości ciepłych napojów o rozgrzewającym i rozluźniającym aromacie jest bardzo skuteczne w walce z katarem i jakimkolwiek przeziębieniem. Warto sięgnąć po miętę, herbaty z mieszanek ziół, herbaty z sokiem malinowym, napar z imbiru i tym podobne.
- Odpowiednia dieta – choć mogłoby się wydawać, że to, co się je, nie ma większego wpływu na ewentualną drożność nosa, to w praktyce bywa inaczej. Spożywanie tartego chrzanu, czosnku, imbiru, a także potraw pikantnych i rozgrzewających jest doskonałym sposobem na wspomaganie leczenia kataru.
Pamiętaj też o tym, aby dbać o wrażliwą skórę nosa, którą cały czas podrażniasz dodatkowo chusteczkami higienicznymi. Jeśli pomimo domowych starań katar nie ustąpi, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą – może się okazać, że konieczne będzie leczenie farmakologiczne.
Przeziębienie – co brać, aby pozbyć się objawów?
Walka z przeziębieniem nie zawsze musi oznaczać sięganie po mocniejsze środki farmakologiczne – w wielu przypadkach są one zbędne i zdecydowanie na wyrost. Gdy czujesz, że coś Cię rozkłada, wypróbuj w pierwszej kolejności metody domowe.
Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na przeziębienie?
- Rozgrzewanie się – zarówno poprzez cieplejsze ubranie się i ewentualne zastosowanie termoforu, jak również przy pomocy odpowiednich napojów i posiłków. Sięgnij po ciepłe zupy, aromatyczne napary herbaciane i domowe soki owocowe, które możesz wymieszać z mocno ciepłą wodą.
- Naturalne środki na odporność – miód, cytryna, czosnek, cebula, dużo innych warzyw i owoców to Twoi sprzymierzeńcy. Warto sięgać po te produkty nie tylko wówczas, gdy czujesz się gorzej, ale profilaktycznie – przez cały sezon jesienno-zimowy.
- Płukanki do gardła – jeśli jednym z objawów przeziębienia zwykle bywa u Ciebie ból lub drapanie w gardle, warto zastosować od razu płukanki. Sprawdzi się zarówno powszechnie stosowana woda z solą, ale też napar z szałwii – oczywiście przestudzony.
- Inhalacje i irygacje – są niezastąpione w walce z katarem, ale nie tylko. Inhalacja wpływa również na śluzówkę gardła, a w szczególności wówczas, gdy wdechy nabiera się ustami, a nie nosem. Jeśli więc czujesz, że szczypie Cię gardło i łapiesz lekką chrypkę, wypróbuj inhalacje z naturalnymi olejkami eterycznymi – nawilżą śluzówkę, złagodzą dolegliwości.
Choć domowe sposoby na katar i przeziębienie są skuteczne u wielu osób, nie ryzykuj zdrowia, jeśli nie pomagają. Jeśli nie czujesz poprawy, a wręcz przeciwnie, umów się na konsultację medyczną – w dzisiejszych czasach możliwe jest to zarówno telefonicznie, jak i w przychodni, dzięki czemu jeszcze łatwiej o uzyskanie fachowej porady.
Jak leczyć przeziębienie w ciąży?
Domowe metody leczenia kataru i przeziębienia bywają odpowiednie niemal dla każdego – nie inaczej jest w przypadku dzieci i młodzieży, jak również kobiet w ciąży. Szczególnie kobiety w ciąży muszą uważać na leki, które stosują – niektóre z nich nie są bowiem bezpieczne dla płodu, inne nigdy nie zostały pod tym względem przebadane.
Jakie są sposoby na katar w ciąży?
Będąc w ciąży trzeba uważać nie tylko na siebie, ale też na zdrowie oczekiwanego dziecka. W związku z tym, warto jeszcze staranniej dobierać ewentualne medykamenty, a także sięgać, gdy to możliwe, po nieinwazyjne i bezpieczne sposoby domowe. Jakie są najlepsze sposoby na katar w ciąży i na przeziębienie?
- Odpoczynek i rozgrzewanie się – na wiele dolegliwości pomaga przede wszystkim odpoczynek, sen i brak stresu. Wieczór spędzony w łóżku w połączeniu z naturalnymi inhalacjami i ciepłą herbatą może być najlepszym sposobem na powrót do formy.
- Inhalacje – obkurczą błonę śluzową, rozrzedzą wydzielinę i ułatwią wyleczenie kataru. Mają również działanie wspomagające leczenie przeziębienia.
- Ciepłe napary – niezastąpione na przeziębienie. Możesz sięgnąć po herbatę z miodem i cytryną albo z sokiem malinowym. Sprawdzi się również napar ziołowy albo gorące kakao.
Zarówno sposoby na katar u dziecka, jak i u kobiety w ciąży, muszą być przemyślane, bezpieczne i wolne od zbędnych medykamentów. Jeśli już zachodzi potrzeba sięgania po środki farmakologiczne, to zawsze w konsultacji z lekarzem lub farmaceutą albo po uważnym przeczytaniu zaleceń, przeciwwskazań i sposobu dawkowania u dzieci i osób w ciąży.
Walka z przeziębieniem i katarem może toczyć się głównie przy pomocy domowych sposobów. Metody domowe są bezpieczne, gdyż zazwyczaj nie niosą za sobą ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, są naturalne i wypróbowane przez miliony osób. Jeśli jednak nie czujesz się najlepiej pomimo tych starań, nie wahaj się i skorzystaj z silniejszych środków albo umów się na wizytę do lekarza – infekcja, która przypomina przeziębienie, może okazać się bowiem nieco poważniejsza, a nieumiejętnie leczona może nieść za sobą dalsze problemy. Nawet najlepsze domowe sposoby na katar mogą nie pomóc, kiedy okazuje się, że zakażenie wirusowe czy bakteryjne niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Pamiętaj, aby po nasileniu się objawów lub braku poprawy po kilku dniach, wybrać się do lekarza!