Spis treści
Bodyfulness – co to?
Bodyfulness to taki cielesny odpowiednik mindfulness, czyli praktyki uważności, bycia tu i teraz. Można powiedzieć, że to po prostu bycie tu i teraz w swoim ciele. Nadal brzmi bardzo podobnie do mindfulness? O ile mindfulness skupia się na świadomości swojego umysłu, tak bodyfulness skierowane jest na uważność wobec swojej fizycznej strony.
Podczas praktykowania cielesności koncentrujemy się na sygnałach, jakie wysyła nasza ciało – słuchania ich uważnie i dokładnie. Skupiamy się na eksplorowaniu jego możliwości, ale i ograniczeń. Takie ćwiczenia prowadzą do lepszego rozumienia naszej kondycji, stanu fizycznego, emocjonalnego i osiągania w przyszłości lepszej harmonii i równowagi – właśnie poprzez ciało.
Istota bodyfulness i jego korzyści
Tu nie chodzi o analizowanie fałdek czy zmarszczek lub mordercze treningi na siłowni. Bodyfulness idzie w parze z psychiką i samoświadomością. Kluczem do efektywnego praktykowania tej techniki, jest rozwijanie świadomości tego, co dzieje się w naszym ciele. Ciało powinno być niczym źródło informacji o emocjach, stanie mentalnym i fizycznym. Nasze reakcje na bodźce, sposób oddychania czy odczucia to droga do odkrycia nowych informacji o nas samych.
Praktykowanie bodyfulness daje nam świadomość naszych potrzeb, ograniczeń i możliwości, a to prowadzi do bardziej pełnego i autentycznego życia.
Jak praktykować bodyfulness?
Bodyfulness, podobnie jak mindfulness, możecie zacząć praktykować od zaraz. Nie potrzebujecie specjalnego treningu, sprzętu czy miejsca. Pierwszym kluczowym ćwiczeniem jest uważne słuchanie sygnałów ciała. Zwróćcie uwagę na odczuwanie bólu, napięcia czy komfortu. Kiedy te reakcje zachodzą, jak na Was wpływają, jakie jest ich nasilenie? Zwróćcie również uwagę na swoje ciało podczas codziennych, bardzo zwykłych czynności – jedzenia, odpoczywania, chodzenia. Na pewno wnioski nasuną się same bardzo szybko.
Kolejnym istotnym aspektem bodyfulness jest element medytacji. I nie chodzi tu o wyszukane techniki, których ktoś musiałby Was nauczyć. Wystarczy skoncentrować się na zwykłym oddychaniu i postarać się wyobrazić sobie jak energia przepływa przez nasze ciało. Pomyślcie też wtedy o każdej części swojego ciała, skupcie myśli na ich stanie i poświęćcie chwilę na uwadze tylko na nich.
A co z ćwiczeniami fizycznymi? Bodyfulness oczywiście ma z nimi wiele wspólnego. Ale tak jak pisaliśmy wcześniej – nie musicie bić rekordów na siłowni i ciężko wyciskać. Wybierzcie ulubioną formę aktywności i świadomie wykonujcie każde z ćwiczeń. Połączcie ruch z uważnością, przeanalizujcie daną czynność w danej chwili.
Odpoczynek to również jeden z elementów w praktyce bodyfulness. Relaksując się możecie skupić uwagę na osiąganiu komfortu, oddechu podczas odpoczywania, stanu napięcia mięśni. Wasz czas relaksu może być świetną okazją do świadomego poznawania ciała i doświadczania tego, co wpływa na Waszą harmonię.
Jeżeli lepiej zrozumiecie swoje ciało, to lepiej zrozumieć też siebie – w wymiarze psychicznym i fizycznym. To właśnie prawidłowe odczytywanie sygnałów naszego ciała sprawia, że możemy być bardziej autentyczni i wyciągać z życia jak najwięcej.