Osoby wysoko empatyczne są wśród nas. Przeżywają bardziej, chłoną wiadomości z otoczenia mocniej i może im to przysparzać wiele cierpienia. Jak sobie z tym radzić?
Empatia jest tą cechą ludzką, która pomaga nam wczuwać się w położenie i uczucia drugiej osoby. Dzięki temu lepiej rozumiemy innych i potrafimy postawić się w ich sytuacji. Wynika to z wysokiej samoświadomości – jeśli umiejętnie odczytujemy własne uczucia, to będziemy w stanie odczytać je również u innych.
To naprawdę wspaniała cecha, jednak gdy jest się osobą wysoko empatyczną, czyli przeżywa się sytuację innych ludzi mocniej, niż pozostali, to może być zgubna. Z pomocą naszej twórczyni Karoliny Tuchalskiej – Siermińskiej sprawdzimy, jak sobie z tym radzić.
Spis treści
Jak sobie radzić z nadmiarem uczuć?
Żyjemy w skomplikowanych czasach – każdego dnia docierają do nas informacje o kolejnej ludzkiej tragedii. Osoby wysoko empatyczne są bardzo podatne na nadmierne przeżywanie takich sytuacji. Przejmują się zarówno tym, co dzieje się w najbliższym otoczeniu, jak i sprawami z dalekich zakątków świata, traktując je wszystkie na równi.
Zadbaj o siebie
Osoby wysoko empatyczne są nastawione na działanie i udzielanie pomocy tym, którzy jej potrzebują. Według badań psychologów, tego typu działania, gdy występują w nadmiarze, mogą być bardzo wyczerpujące psychicznie. Jak zatem sobie z tym poradzić?
Nasza twórczyni Karolina Tuchalska-Siermińska z bloga odnova.net jest psycholożką i radzi, żeby zadbać przede wszystkim o siebie. Należy pamiętać o swoich granicach i emocjach – jeżeli się tego nie zrobi, to łatwo można utracić kontrolę i zatracić się w przeżywaniu sytuacji innych ludzi.
Stosuj techniki uziemiające
Naukowcy zwrócili uwagę na zmiany w poziomie produkcji hormonu stresu, czyli kortyzolu u osób wysoko empatycznych. Jego nadmiar może wpływać negatywnie na procesy fizjologiczne w organizmie. Dlatego jeśli przy napływie zbyt dużej ilości tragicznych informacji, zaczyna się odczuwać niepokój, stres i panikę, warto zastosować jedną z technik uziemiających, które pozwalają wrócić do tu i teraz.
Skup się na osobach wokół Ciebie
Nie da się pomóc każdemu. Dlatego czując silną potrzebę niesienia pomocy, warto się skupić na osobach w najbliższym otoczeniu. Realne cele i praktyczna pomoc dadzą o wiele lepszy efekt, niż zamartwianie się o sytuację na drugim końcu świata.
Zrób sobie przerwę od złych wiadomości
Jeżeli czujesz, że przeżycia związane z nadmiarem przykrych informacji są zbyt intensywne, to zrób sobie od nich przerwę. To bardzo ważne dla równowagi psychicznej. Warto też ustalić sobie np. 1 raz w ciągu dnia na przejrzenie nowych wiadomości z kraju lub świata. I sprawdzać je tylko i wyłącznie z pomocą pewnego źródła, wolnego od fake newsów, które celowo wprowadzają zamęt.
Zachęcamy też gorąco do zapoznania się z artykułem, w którym przystawiamy techniki, dzięki którym przestaniecie się zamartwiać. Klik.