Zima zbliża się wielkimi krokami – zanim jednak okoliczne polany i łąki zostaną przykryte białym puchem, to można na nich znaleźć grzyby, których posiadanie w Polsce jest surowo zabronione. To łysiczki lancetowate – zwane również halucynkami. Dowiedz się, jak wyglądają, aby ich nie zbierać – poinformuj o tym najbliższych, aby i oni przypadkiem nie złamały prawa. Po czym rozpoznać łysiczkę i dlaczego jej zbieranie jest zabronione? Sprawdźmy!
Spis treści
Grzyby halucynogenne to inaczej grzyby psylocybinowe
Terminem grzybów psylocybinowych określa się grupę grzybów, w których występują związki takie jak psylocyna i psylocybina. Ta pierwsza z wymienionych może występować w wolnej postaci, bądź pojawia się w naszym organizmie jako efekt metabolizmu psylocybiny. Wbrew ogólnemu twierdzeniu najprawdopodobniej to właśnie psylocyna, a nie psylocybina odpowiada za ogół doznań spowodowanych spożyciem grzybów halucynogennych. A te są naprawdę trudne do zniesienia – łączące się kształty, przenikające łuny świateł, napady śmiechu a w skrajnych przypadkach utrata kontroli nad rzeczywistością. Nic więc dziwnego, że w naszym kraju zabrania się zbierania tych grzybów.
Jaka kara grozi za zbieranie grzybów psylocybinowych w Polsce?
Za zbieranie grzybów psylocybinowych możemy trafić nawet na trzy lata do więzienia – i bardzo dobrze, bo dzięki temu mniej osób zatruje się wspomnianą już psylocyną. Dodam, że za zbieranie innych trujących grzybów takich jak muchomor sromotnikowy czy borowik szatański nie grozi nam w Polsce żadna kara – dlaczego? Tego nie wiem. Szkoda tylko, że skoro państwo wykonało krok w słusznym kierunku penalizacji procederu zbierania grzybów halucynogennych, to nie poprowadziło jeszcze szeroko zakrojonej kampanii społecznej, w ramach której informowałoby obywateli o tym, jak te zabronione grzyby rozpoznać. Na szczęście Grzybofil z YouTube staną na wysokości zadania!
Gdzie rosną łysiczki?
Nie ma chyba nic gorszego niż znaleźć łysiczki w trakcie spaceru – dlatego najlepiej omijaj wszelkie łąki i pastwiska porośnięte zieloną trawą. Kolejna sprawa to polany w sercu lasu – jeżeli jeszcze nieopodal znajduje się strumyk, to istnieje naprawdę duża szansa, że łysiczki rosną właśnie w tym miejscu. Grzyby te występują od sierpnia aż do początku grudnia i pierwszych przymrozków, więc wciąż istnieje możliwość, że na nie natrafisz.
Na koniec dodam, że już po zdjęciach widać, że łysiczki różnią się znacznie, od większości grzybów jadalnych. Omijaj je więc szerokim łukiem, aby nie paść ofiarą zatrucia zawartą w nich psylocybiną.