Spis treści
No jasne, że warto – jeszcze jak!
Wspólne posiłki mają większe znaczenie, niż czasami nam się wydaje! A stół w jadalni czy kuchni, nawet taki niewielki, to absolutny must-have w każdej rodzinie. To przy stole możemy się złapać, by zjeść wspólne śniadanie, zanim wszyscy rozejdą się do swoich zajęć. Trudno zgrać się ze śniadaniem? Niech będzie kolacja! Wieczorem zwykle wszyscy domownicy już są w domu. Wspólna kolacja, bez ekranów, wszystkim przyniesie mnóstwo korzyści!
Wspólne posiłki mają znaczenie! 5 dowodów
1. Budowanie więzi
Wspólny obiad i kolacja to idealny moment, by zwolnić w codziennym pędzie i spotkać się w jednym miejscu. I porozmawiać (albo i nie – wspólne posiłki w ciszy też pewnie będą się zdarzać). Pamiętaj jednak, że rozmowa to nie odpytywanie. Mogę Ci zagwarantować, że na 90% dziecko na pytanie no… to jak tam w szkole? odpowie: dobrze. I pewnie odpowie zgodnie z prawdą, ale przecież nie o to nam chodzi. Może spróbujesz najpierw opowiedzieć o swoim dniu i w międzyczasie podpytać, jak wyglądał on u innych domowników?
Jeśli do tej pory nie jedliście wspólnie posiłków, początki nie muszą wcale być sielankowe, szczególnie jeśli na pokładzie masz buntowniczo nastawionego nastolatka. Ale nie zrażaj się! Będzie coraz lepiej.
2. Rozwijanie zasobu słownictwa
Czy wiesz, że wspólne posiłki mogą wpłynąć na szybszy rozwój słownictwa u małych dzieci? Serio, serio! Podczas rozmów przy stole dziecko uczy się nowych słów i zdobywa nieocenione umiejętności komunikacyjne. Dziecko – nawet to malutkie – przysłuchując się rozmowom rodziców, którzy swobodnie ze sobą rozmawiają, nabywa umiejętności, które z pewnością zaprocentują w dorosłym życiu!
Dziecko przy stole uczy się również zachować, takich jak oczekiwanie na swoją kolejkę, dzielenie się czy kulturalne zachowanie przy stole.
3. Redukcja poziomu stresu
Przebywanie z bliskimi, rozmowy i żarty sprawiają, że stresy i napięcia nagromadzone podczas całego dnia w pracy mogą ulecieć gdzieś daleko. Osoby, które regularnie jedzą posiłki ze swoimi bliskimi, są szczęśliwsze niż te, które zawsze jedzą osobno i np. przed komputerem. Są nawet badania na grupie nastolatków, które udowadniają, że im częściej spożywali oni rodzinne posiłki, tym lepsze było ich zdrowie psychiczne, mieli mniejszy poziom stresu, a ich ogólne zadowolenie z życia było większe.
To ogromne korzyści! A mogłoby się wydawać, że to „tylko” wspólny posiłek.
4. Promowanie zdrowego stylu życia
Wspólne posiłki to dobry sposób na to, by wyrobić w dzieciach dobre nawyki żywieniowe. Kiedy dziecko widzi, że rodzic nakłada sobie sporą porcję sałatki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że, może nie dziś, nie jutro, ale w przyszłości, zacznie nakładać sałatkę również sobie. Nie mówiąc już o tym, że wspólne jedzenie przy stole jest znacznie zdrowsze niż wrzucanie w siebie posiłku przy ekranie komputera.
5. Świetna okazja do budowania tradycji
Warto budować rodzinne tradycje! Takie, które będą z wami dziś, ale być może zostaną na znacznie dłużej! Kiedy dzieci będą już dorosłe, codzienne wspólne obiady mogą przekształcić się np. w tradycję niedzielnych wspólnych obiadów – już nie tylko z dziećmi, ale i z wnukami.
Wspólne posiłki to jeden z elementów naszej codzienności, które z pozoru wydają się zwyczajne i mało znaczące, ale tak naprawdę mają ogromne znaczenie. Nie zapominaj o tym!