Szukając oszczędności, rezygnujemy z niepotrzebnych zakupów, wybieramy tańsze zamienniki popularnych produktów i ograniczamy jedzenie na mieście. Jednak szykując posiłki w domu, wciąż możemy tracić mnóstwo pieniędzy. Jak to się dzieje?
Musicie wiedzieć, że sporo dziur w domowym budżecie powstaje właśnie w kuchni. Przyczyny są dwie: marnowanie żywności i nadmierne zużycie prądu. Na szczęście jest na to rada. A nawet kilka rad, które nasze twórczynie zebrały i opublikowały w formie postów na swoich profilach społecznościowych.
Spis treści
Dobre przechowywanie to podstawa!
Mnóstwo pieniędzy tracimy właśnie dlatego, że pozwalamy, aby żywność, którą mamy w domu marnowała się. Niestety, często dzieje się tak przez naszą nieuwagę lub złe nawyki. Kupujemy za dużo, nie przemyślawszy wcześniej listy zakupów, a lodówkę zapełniamy na wpół opróżnionymi opakowaniami. Niewłaściwe przechowywanie powoduje, że produkty znacznie szybciej się psują i trzeba je wyrzucić.
Dlatego warto pójść za przykładem Anny Zyśk, autorki bloga kulinarnego jedzpysznie.pl. Na profilu na Instagramie Anna pokazuje, jak dobrze przechowywać żywność podatną na zepsucie.
Przede wszystkim trzeba ograniczyć jej kontakt z powietrzem, zamykając w słoiczkach lub szczelnie domykając opakowania. To, czego nie zużyjemy od razu, jak np. konserwową kukurydzę, natkę pietruszki lub przecier pomidorowy można zamrozić. Aby oszczędzać miejsce w zamrażarce, Anna proponuje wcześniej przełożyć je do woreczków do mrożenia.
Oszczędzaj energię
Sporo można też zaoszczędzić, stosując porady Darii z bloga ekocentryczka.pl. Blogerka promuje ekologiczny styl życia i ograniczanie wpływu na środowisko. Na swoim profilu pokazuje, że oszczędzanie to nie tylko zero waste i kupowanie lokalnych produktów. To również używanie sprzętów kuchennych tak, aby zużywać jak najmniej energii.
https://www.instagram.com/p/Ck-YZsLqbR_/?utm_source=ig_web_copy_link
Służy temu m.in. używanie pokrywek do garnków, aby nie marnować ciepła lub używanie palnika w odpowiednim rozmiarze. Warto też zwrócić uwagę, czy nasze garnki są należycie czyste, a jeśli nie, dokładnie je domyć. Gdy na ich powierzchni znajdują się zanieczyszczenia, gorzej przewodzą ciepło, a to powoduje, że niepotrzebnie tracimy sporo energii.
Domowe finanse może też podreperować wyłączanie piekarnika na 10 minut przed końcem pieczenia. Nie ryzykujemy więc, że coś się nie dopiecze. bo rozgrzane urządzenie i znajdująca się w nim potrawa, utrzymają swoją temperaturę jeszcze przez jakiś czas. Pamiętajcie też, że im mniej otwierania piekarnika, tym lepiej dla naszej kieszeni, jak pisaliśmy w artykule “JAK OSZCZĘDZAĆ PRĄD W DOMU – 8 SKUTECZNYCH SPOSOBÓW”.
A gdy po skończonym obiedzie zostaną resztki, zaczekajcie, aż ostygną, zanim włożycie je do lodówki. Inaczej urządzenie zużyje mnóstwo energii, aby dobrze schłodzić potrawę i przysporzy Wam niepotrzebnych kosztów.
Podane sposoby na oszczędzanie możecie wdrożyć już dziś. Im szybciej, tym więcej uda Wam się zaoszczędzić na codziennym gotowaniu. Po więcej porad zapraszamy na instagramowe profile naszych twórczyń: @jedz.pysznie i @ekocentryczka.