Spis treści
Sorkonosy zadomowiły się w Warszawie
Te niewielkie ssaki przyjechał do Polski z Niemiec jeszcze w kwietniu bieżącego roku. Jednak dopiero teraz został pokazany zwiedzającym, dzięki czemu miał czas, żeby się oswoić i przyzwyczaić do nowych warunków. „Mały słoń”, jak często jest nazywany przez ludzi, ma zaledwie 30 cm wysokości. Mimo tak ogromnej różnicy w wielkości, jest to najbliższy krewny słonia. Obecnie można go zobaczyć w wolierze obok wejścia do Ptaszarni.
Chwilowo jest to tylko jeden 5-miesięczny samiec. Wkrótce jednak będzie miał towarzystwo, ponieważ dołączy do niego młoda samiczka. Istnieje szansa, że z czasem parka będzie miała własne potomstwo. Już sama obecność sorkonosów w warszawskim zoo jest niezwykła, a to ze względu na ich niezwykle małą liczebność w ogrodach zoologicznych.
W 14 ogrodach zoologicznych w Europie znajduje się łącznie ok. 40 osobników. W Polsce sorkonosy można zobaczyć również w ZOO Wrocław.
Jak wygląda sorkonos?
Sorkonos na pierwszy rzut oka przypomina szczura, a na drugi – ryjówkę. Jest to o tyle niezwykłe, że w rzeczywistości jego najbliższym krewniakiem jest gigantyczny słoń. W budowie ciała można jednak dostrzec pewną cechę wspólną, a mianowicie trąbę. Sorkonosy wykorzystują ją do wygrzebywania z ziemi chrząszczy, które stanowią ich główne pożywienie. Te urocze zwierzaki mają zaledwie 30 cm długości ciała, a ważą poniżej 1 kg.
Ich ciało pokrywa krótka rdzawo-czarna sierść. Futro jest dość cienkie, sztywne i szorstkie. W dotyku przypomina kapibarę. Samo stworzonko jest jednak znacznie bardziej… elastyczne.
Co ciekawe, sorkonosy uznawane są za jedne z najszybszych gryzoni na Ziemi. W czasie biegu jest w stanie osiągnąć prędkość nawet 28,8 km/h. Dla porównania: ludzie biegają średnio z prędkością 15 km/h (światowej klasy biegacze osiągają do 40 km/h).
Styl życia sorkonosów
Te niezwykle sympatyczne zwierzaki łączą się w pary na całe życie. Bronią swojego terenu i regularnie go oznaczają. Pomimo, że samiec i samica są parą, to na wyznaczonym terenie żyją osobno. Spotykają się jedynie w celu rozrodu. Każde z nich co 3 dni nad ranem przez ok. 2 godziny buduje tymczasowe gniazdo, w którym przesypia od 1 do 3 nocy. Następnie szuka nowego miejsca na nocleg – oczywiście w granicach wyznaczonego terytorium.
Naukowcy alarmują, że sorkonosy trzeba uważnie obserwować. Ich populacja na wolności zmniejszyła się w ostatnich latach o 30%. Jest to efekt agresywnej gospodarki człowieka oraz postępującego wylesiania.