Spis treści
Słaba kondycja psychiczna
Młodzi brytyjscy pracownicy (do ok. 30 roku życia) spędzają w ciągu tygodnia 8 godzin w sposób całkowicie bezproduktywny. Firma ubezpieczeniowa Vitality wskazuje, że główną przyczyną tego zjawiska jest słaba kondycja psychiczna pokolenia Z. Wokół tych osób w ostatnim czasie jest sporo zamieszania. W znacznej mierze jest to krytyka, szczególnie odczuwalna ze strony starszych pokoleń przyzwyczajonych do ciężkiej pracy. Młodym pracownikom zarzuca się wygórowane wymagania, a także zbyt powolne wykonywanie obowiązków. Jednak nie zawsze jest to wynik „stylu życia” i podejścia do kwestii finansowych. Często problem wynika z problemów ze zdrowiem psychicznym.
Im niższy wiek pracownika, tym częściej zmaga się on z wypaleniem zawodowym i depresją. Nie bez znaczenia są tu również kwestie finansowe. Mniej zarabiające osoby częściej zmagają się z problemami psychicznymi. Ciekawy i niepokojący natomiast jest fakt, że zaledwie ok. 25% z tych pracowników decyduje się skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej.
Generation Z adults have the lowest vitality across generations. Our Vitality in America 2023 report finds that Gen Z struggles with emotional well-being and craves a sense of meaning/purpose at work. Uncover more insights on Gen Z adults in the workforce: https://t.co/yFHZfheCsM pic.twitter.com/blQ44RopUJ
— TheCignaGroup (@TheCignaGroup) October 26, 2023
Pokolenie Z zrujnuje rynek?
Często można usłyszeć opinie, że młodzi pracownicy są zbyt roszczeniowi i zbyt leniwi. Nie chcą wyrabiać nadgodzin (nawet płatnych!) i mają oczekiwania względem swoich pracodawców. Dodatkowo wolą mieć więcej czasu wolnego niż pieniędzy, a work-life balance staje się dla nich priorytetem. Tylko czy tak rzeczywiście będzie?
W przeszłości rynek pracy był już wielokrotnie weryfikowany. Ludzie zawsze walczą o swoje racje i potrzeby. Interesujące jest również, że badanie przeprowadzone z Vitality wskazuje na to, że pracownicy bezproduktywnie spędzają w pracy ok. 1 dnia w tygodniu. Czy w takim razie skrócenie czasu pracy do 4 dni w tygodniu będzie skutecznym rozwiązaniem? Taki model pracy testowo wprowadzają firmy w licznych krajach Europy oraz niektóre stany w USA. Teoretycznie mogłaby to być odpowiedź na zmieniające się oczekiwania pracowników, a także sposób na zredukowanie zjawiska wypalenia zawodowego oraz walki z depresją.
Spięcia pomiędzy pokoleniem Z a przedstawicielami starszych pokoleń często stają się kością niezgody. Kto w tym sporze ma rację? Czy młodzi pracownicy wchodzący na rynek pracy słusznie oczekują lepszych warunków zatrudnienia?