Często mówi się o myśleniu mózgiem lub sercem. A jakby tak pomyśleć… drugim mózgiem? No właśnie – każdy z nas taki ma, choć wielu z nas o nim zapomina. Mowa o jelitach. Zobaczcie, czemu to taki niesamowity narząd.
Spis treści
Podążaj za brzuchem
I nie smukłym, nie pełnym – a zdrowym. Znane angielskie powiedzenie rozpoczyna arcyciekawy materiał Kasi Gandor, która wyjaśni Wam, czego możecie jeszcze nie wiedzieć o jelitach. A Kasia „w tłumaczenie potrafi”, bo od lat buduje swoje uznanie dzięki popularyzowaniu wiedzy i nauki w taki sposób, abyśmy zrozumieli o co w niej właściwie chodzi. Odpowiada na pytania bardzo konkretne, ale też na te nieoczywiste. Zatem, dlaczego mówi się, że jelita to nasz drugi mózg, skoro nie wygłaszają one swoich opinii i nie kolorują tabelek? Przede wszystkim świadczy o tym liczebność neuronów w jelitowym układzie nerwowym, a jest ich znacznie więcej niż w rdzeniu kręgowym!
Kolejnym aspektem jest autonomia układu trawiennego – tak naprawdę nie musi on komunikować się z mózgiem, aby robić dobrą robotę. A to już bardzo imponujące. Jelita to również największa baza serotoniny – jest jej tam aż 90%! A co nasze flaki mają wspólnego z depresją i zdrową mikroflorą? To i jeszcze wiele więcej czeka na Was w pełnym materiale, który po prostu trzeba zobaczyć.
Jelitowe ABC
Jeżeli macie do dyspozycji więcej czasu, to sięgnijcie po bardzo wyczerpujący artykuł Joanny Haśnik. znajdziecie go tutaj: https://joannahasnik.wordpress.com/2016/02/11/zdrowe-jelita-moj-priorytet/ Autorka jest dietetykiem klinicznym i trenerem personalnym, a jej misją jest pomaganie innym w powrocie do równowagi. Temat jelit jest dla niej szczególnie ważny, ponieważ sama walczy o ich idealny stan i funkcjonowanie. Ten wpis jest właśnie takim podręczniko-pamiętnikiem, pełnym rzeczowych informacji i cennych porad. Warto sprawdzić, co takiego blogerka wykluczyła lub wdrożyła do diety, jednak pamiętajmy, aby takie kroki podejmować rozsądnie i po osobistym researchu.
O samych jelitach jednak dowiedzieć możemy się bardzo ciekawych faktów – np. że jelito cienkie swoją powierzchnią dorównuje kortowi tenisowemu. Odsuwając jednak ciekawostki na bok – jelita powinniśmy traktować jak lustro, które podpowie nam, co może dziać się z naszym ciałem i w jaki sposób działać. Po pełne kompendium wiedzy zaglądajcie do Joanny.
Równowaga!
Zdrowe jelita to zdrowe ciało, dlatego tak ważne jest, aby trzymać odpowiednią równowagę. Jak uszczelnić barierę jelitową? Po co? No te pytania odpowiada Dietetyczna Kawka. Marzena jest dietetykiem i jak sama pisze – rozwiązuje problemy jelitowo-hormonalno-skórne. Jej Instagram to świetne miejsce dla poszukiwaczy konkretnej wiedzy o jelitach (i nie tylko). Oprócz zdrowych przepisów znajdziecie tam bardzo prosto i obrazkowo opisane zagadnienia, jak to o barierze jelitowej. Dużo tam trudnych słów, ale celnie wyjaśnionych! To również miejsce poruszające tematy niekoniecznie książkowe. Jelita ze stresem mają wiele wspólnego, ale Marzena tłumaczy, jak patrzeć na stres i co możemy z nim zrobić. Dla osób chcących poczynić pierwsze kroki w stronę zdrowej diety dla jelit będzie to miejsce idealne, ponieważ nawet w drodze do pracy mogą się pozytywnie zainspirować.
Jakby tak pomyśleć, to przecież jedzenie jest tak ważnym aspektem życia, że to o układ przetwarzający jedzenie powinniśmy się najbardziej martwić! A jednak tak nie jest… A warto posłuchać tych szczęśliwców, którzy dzięki opiece nad jelitami zyskali… lekkość życia.