Jeśli jesteście rodzicami, oznacza to, że jesteście weteranami awantur o nic, czyli takich, które wybuchły w pół sekundy, a ich powodem był np. kubek. W złym kolorze, rzecz jasna. Możliwe, że wtedy zdarzyło Wam się zadać sobie w duchu pytanie “dlaczego nie mam małego geniusza, który jakkolwiek komunikuje swoje potrzeby, zamiast wpadać w histerię”? Jeżeli tak, to ten wpis może Was zainteresować.
Prawda jest taka, że wszystkie dzieci (do około 5 roku życia) mają problem z rozpoznawaniem i komunikowaniem swoich potrzeb rodzicom, a co dopiero innym dorosłym w pobliżu. Niezależnie od tego, czy są tego uczone od samego początku, czy nie. Dziecięce mózgi nie są jeszcze przystosowane do klarownej komunikacji z drugą osobą i dlatego maluchy często reagują nieadekwatnie do sytuacji.
Awantura w sklepie nie jest więc przemyślnym sposobem dziecka na zrujnowanie Waszego dnia. To po prostu próba wyrażenia i zaspokojenia własnych potrzeb, jak głód, sen, czy naciśnięcie guzika w windzie. Do tego małe dzieci zakładają, że ich otoczenie doskonale wie, czego chcą.
Ma to związek z teorią umysłu – świadomością, że inni ludzie nie mają tej samej wiedzy/ potrzeb, co my. Dzieci wykształcają ją dopiero około 5 roku życia. Do tego czasu przyjmują za pewnik, że rodzice widzą, które skarpetki chce założyć ich pociecha lub w który kubek nalać jej herbaty. O teorii umysłu opowiada więcej Renia Hannolainen w swoim najnowszym poście z serii #ABCautyzmu na Instagramie.
Blogerka, w sieci znana jako Ronja, sama jest w spektrum autyzmu, neuroatypowe są również jej dzieci. Własna diagnoza i zainteresowanie tematem psychologii to jedne z powodów, dla których tą serią postów, Renia postanowiła przybliżyć odbiorcom temat m.in autyzmu, zespołu Aspergera. Tym bardziej, że wokół nich narosło wiele stygmatyzujących mitów.
Teoria umysłu pomaga nam zrozumieć, co dzieje się w głowie małego dziecka oraz osób w spektrum autyzmu. Czy da się jej w jakiś sposób nauczyć, będąc nuroatypowym? Tego dowiecie się z posta Reni na profilu @ronja_pl_renia.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jeśli temat autyzmu jest dla Was interesujący, obejrzyjcie pozostałe posty z cyklu #ABCautyzmu na profilu Reni oraz blogu ronja.pl.