Jeszcze kilka lat temu kopanie bitcoina czy kupowanie NFT było wiedzą tajemną, którą nie każdy mógł się pochwalić. Teraz rozmowy o kryptowalutach obecne są podczas luźnych przyjęć, na przystankach autobusowych czy pierwszych randkach. Warto więc poznać przynajmniej podstawy, żeby kolejny small talk nie był tylko o pogodzie, a na przykład o Ethereum i decentralizacji aplikacji.
Spis treści
Kryptowaluta
Krótkie wyjaśnienie dla tych, którzy w tym temacie są naprawdę zieloni. Kryptowaluta często nazywana jest rozproszonym systemem księgowym, co nie wyjaśnia zupełnie niczego. Dlatego mówiąc prostym językiem – to wirtualna waluta lub pieniądze, które mogą opłacać towary czy usługi. Wszystkie transakcje zapisywane są w blockchainie – publicznym spisie. De tego rejestru wykorzystana jest kryptografia, czyli bardzo złożona technologia szyfrowania.
Jak to się dzieje, że te cyfrowe pieniądze w ogóle się wytwarzają? Blockchain jest aktualizowany przez miliony komputerów na całym świecie, a ich użytkownicy otrzymują za tą pracę właśnie kryptowaluty. Proces ten nazywamy kopaniem np. Bitcoina.
Bitcoin
To od niego wszystko się zaczęło. Pierwsza kryptowaluta, która dała jednocześnie początek tej idei. Tajemnicza i anonimowa grupa lub osoba o pseudonimie Satoshi Nakamoto opublikowała w 2009 roku dokument, który wyjaśniał technologię Bitcoina. Główne założenie było proste – ma być bezpiecznie, do tego z dużą dozą wolności i wszystko oparte na transakcjach peer-to-peer. Bez banków czy ingerencji rządu. Pieniądz dla ludu.
Blockchain
Po polsku – łańcuch bloków, to technologia oparta na liście wpisów (bloków), które powiązane są ze sobą kryptograficznie. Każdy z tych elementów ma znacznik czasu, dane o transakcji oraz hasz, czyli zaszyfrowany skrót z treści poprzedniego bloku, co gwarantuje jednokierunkowość tych elementów. Technologia blockchainowa jest niezmienna, więc podmiana danych powodowałaby nagłe rozerwanie łańcuchów.
DApps
DApps to zdecentralizowane aplikacje, które działają na blockchainie. Zdecentralizowanie oznacza, że nie mają jednego punktu, z którego zarządza się danymi czy dostarcza usługi. DApps opierają się na blockchainie, więc wymiana danych jest bezpieczna i przejrzysta dla użytkowników, którzy nie potrzebują już żadnego pośrednika.
Ethereum
Młodsza od Bitcoina platforma blockchainowa, która również posiada własną kryptowalutę oraz umożliwia tworzenie dAppsów. To co wyróżnia Ethereum, to tak duże bezpieczeństwo użytkowników oraz możliwość tworzenia tysięcy zdecentralizowanych aplikacji. To jak system dla developerów, w którym każdy może zaistnieć bez kontroli rządu lub innych podmiotów.
Metawersum
Tu wszystko się dzieje – metawersum to ten wirtualny świat, w którym nie ma kontroli banków i rządów, obraca się kryptowalutami, kupuje NFT i cieszy bezpieczeństwem transakcji. Trzeba jednak pamiętać, że koncerny i scentralizowane podmioty również budują swoje ,,metawersum’’, a to zaczyna podważać rzeczywistość tego świata.
Od złożoności tej technologii puchnie głowa, ale warto zaznajamiać się z blockchainami czy metawersum, bo kryptowaluty nie są już taką niszą, za jaką miały być uważane.