Czy sztuczna inteligencja wkrótce zabierze nam pracę? To pytanie od dłuższego czasu spędza sen z powiek wielu Polakom, a wraz z rozwojem takich narzędzi, jak chociażby chatGPT, staje się ono coraz bardziej uzasadnione. Kilka dni temu Michał Miśko z bloga Geekweb.pl, zdecydował się przeprowadzić ciekawy eksperyment, w którym powierzył robotowi napisanie artykułu na dowolny temat technologiczny. Efekty tego doświadczenia są dość obiecujące.
Spis treści
Narcystyczna sztuczna inteligencja
Pod koniec marca blog Geekweb.pl zainaugurował nowy dział. Publikujący na jego łamach Michał Miśko postanowił, że co jakiś czas będzie prosił sztuczną inteligencję o opinię na jakiś wybrany temat. Na dobry początek zapytał chatGPT o to, jakie tematy technologiczne są obecnie na czasie. Jak można było przypuszczać, chatbot opracowany przez OpenAI wygenerował artykuł na swój własny temat, a efekty jego „pracy” możecie zobaczyć po kliknięciu w ten link.
Kilkuakapitowy artykuł autorstwa GPT przybliżył czytelnikom bloga najważniejsze informacje na temat sztucznej inteligencji, podkreślił jej rosnące znaczenie dla firm czy wymienił globalne koncerny wykorzystujące AI w swojej działalności.
Nie obyło się też bez zwrócenia uwagi na liczne zagrożenia, jakie niesie ze sobą automatyzacja procesów, w tym oczywiście ryzyko utraty wielu miejsc pracy w sektorze usługowym i produkcyjnym.
Szkolne wypracowanie
Czy jednak czytając publikację napisaną przez sztuczną inteligencję można liczyć na to, że chatGPT będzie w stanie zastąpić dziennikarza, pisarza lub blogera? Złośliwi powiedzą, że wygenerowany tekst jest lepiej napisany niż niejeden artykuł w internecie, a przynajmniej nie zawiera błędów ortograficznych i merytorycznych.
Ja jednak stoję na stanowisku, że przypomina on bardziej szkolne wypracowanie, w dodatku napisane przez dość przeciętnego ucznia niż wnikliwą pracę dziennikarską, którą warto pochwalić się szerszemu gronu odbiorców. Nie zmienia to faktu, że przeprowadzone doświadczenie zrobiło na mnie wrażenie i będę się tej technologii przyglądał.
A Wy co myślicie na temat obecnych możliwości sztucznej inteligencji?