Rozwój sztucznej inteligencji czasami fascynuje, a czasami sprawia, że czujemy na plecach dreszczyk. I nie jest to dreszczyk wynikający z ekscytacji. Jesteśmy w takim momencie rozwoju technologii, którego kontynuację niewielu w ogóle jest sobie w stanie wyobrazić. Jak będzie wyglądał nasz świat za 20 lat? Tego nie wiemy. Już teraz możemy jednak stwierdzić, że z dużą dozą prawdopodobieństwa za kilkadziesiąt lat o stan naszego zdrowia w dużej mierze będzie dbała właśnie sztuczna inteligencja. Czy AI może kiedyś zastąpić lekarzy?
Spis treści
Robot od samopoczucia?
Kiedy myślę o sztucznej inteligencji w kontekście medycyny, jako pierwszy do głowy przychodzi mi Baymax z bajki Wielka Szóstka. Wiesz, o kim mowa? To pocieszny robot przypominający wielką białą poduszkę, którego głównym zadaniem jest zapewnienie opieki zdrowotnej ludziom.
Rzeczywistość wygląda jednak stanowczo inaczej, a wsparcie medycyny przez sztuczną inteligencję nie ma nic wspólnego z misiowatym Baymaxem. Cóż. Może kiedyś?
Co AI może dziś?
Algorytmy AI już dziś z powodzeniem wykorzystywane są w medycynie. Sztuczna inteligencja pomaga dziś w analizie wyników diagnostyki obrazowej oraz analizuje sekwencje DNA, by oszacować predyspozycje do zachorowania na poszczególne choroby. Naukowcy z całego świata pracują nad tworzeniem algorytmów, które coraz bardziej rozszerzają wpływ AI na medycynę.
Należą również do nich polscy badacze, którzy w Nowym Jorku opracowali najlepszy na świecie algorytm służący do diagnostyki raka piersi u kobiet. Diagnoza odbywa się na podstawie zdjęć obrazowych, które AI jest w stanie przeanalizować znacznie skuteczniej i bardziej szczegółowo niż ludzkie oko. Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie? Obejrzyj film opublikowany przez Tomasza Rożka na kanale Nauka. To Lubię.
A jak może nam pomóc w przyszłości?
Czy w przyszłości sztuczna inteligencja może całkowicie zastąpić lekarzy? Trudno dziś wyobrazić sobie, by miało to nastąpić za 10 czy 20 lat. W końcu kontakt i rozmowa z drugim żywym człowiekiem jest tu na wagę złota. Ale wiadomo już, że AI może znacząco przyspieszyć pracę lekarzy, zdjąć z nich obowiązki administracyjne, które zajmują mnóstwo czasu i zająć się kwestiami, takimi jak analiza wyników badań klinicznych, tworzenie planów leczenia na ich podstawie oraz szybkie i bardzo dokładne diagnozowanie wielu schorzeń. Roboty sterowane przez AI mogą w przyszłości wykonywać skomplikowane i wymagające ogromnej precyzji operacje oraz przyspieszać proces wdrażania nowych leków czy terapii.
Gdzie wady? Coraz częściej pojawiają się głosy dotyczące etyki wykorzystywania AI w niektórych dziedzinach medycyny. No bo kto odpowie za ewentualny błąd popełniony przez sztuczną inteligencję? Nieprawidłowa diagnoza czy źle dobrany lek w niektórych przypadkach mogą nieść za sobą daleko idące konsekwencje.