Spis treści
4-dniowy model pracy
Praca na etat 32 godziny zamiast 40, a do tego 3-dniowy weekend i to wszystko za te same pieniądze? Z pewnością wielu pracowników marzy o takim rozwiązaniu. W końcu kto by nie chciał mniej pracować przy tych samych zarobkach? Z punktu widzenia pracowników jest to znakomite rozwiązanie. Zresztą nie tylko. Pracodawcy również zastanawiają się nad 4-dniowym modelem pracy. Teoretycznie taki system ma wiele zalet, ale istnieją pewne wątpliwości, jakby to wszystko wyglądało w praktyce. Wkrótce jednak przekonamy się, jak to wygląda u naszych zachodnich sąsiadów, ponieważ część firm rozpoczęła testy już dzisiaj.
Co istotne, przy wprowadzaniu 4-dniowego tygodnia pracy, każdy pracownik może indywidualnie zdecydować, czy chce na niego przejść, czy woli zostać przy dotychczasowym modelu. Jak się łatwo domyślić, osób chcących pracować 5 dni w tygodniu jest zaledwie garstka. Istnieje szansa na to, że ten model się przyjmie i wkrótce obejmie całe Niemcy.
https://twitter.com/BIPolska/status/1752314993956311117
W Polsce niektóre firmy również zaczynają prowadzić własne testy. Co jest takiego wyjątkowego w 4-dniowym modelu pracy, że przyciąga on coraz większą uwagę na całym świecie?
Zmiany na rynku pracy
Niemcy borykają się z poważnym problemem. Brak wykwalifikowanych pracowników oraz utrata równowagi na rynku pracy sprawia, że napięcia między pracownikami i pracodawcami wciąż przybierają na sile. Wymagania względem nowych pracowników maleją, a ludzi wciąż brakuje.
Eksperci z organizacji non-profit 4 Day Week Global wskazują, że 4-dniowy model pracy może być rozwiązaniem wielu problemów. Skrócenie czasu pracy przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia ma sprawić, że pracownicy będą:
- Bardziej wypoczęci,
- Zdrowsi,
- Szczęśliwsi,
- Bardziej zmotywowani do pracy.
To z kolei prowadzi do prostego podsumowania, że zwyczajnie będą wydajniejsi. Szczęśliwy pracownik to dobry pracownik. W ten sposób można przywrócić równowagę, ponieważ osoby zatrudnione będą mieć więcej czasu wolnego, ale ich wydajność powinna pozostać na tym samym poziomie lub nawet wzrosnąć. Liczne badania wskazują, że pracownicy pod koniec tygodnia są najmniej wydajni (tak samo jak po przepracowaniu ciągiem określonej liczby godzin). Zmęczenie robi swoje. Jeśli w takim razie wykluczy się element nadmiernego zmęczenia i znużenia, to logiczne jest, że efekty powinny znacząco się poprawić.
Oczywiście to teoria, a praktyka niekoniecznie pójdzie z nią w parze. W tym przypadku nie brakuje również osób krytycznie podchodzących do tego tematu. Wskazują oni, że wzrost produktywności w przeliczeniu na godzinę pracy nie będzie w stanie wspomóc wzrostu gospodarczego, a dodatkowo może ostatecznie stanowić poważną przeszkodę.
Czy system obmyślony przez organizację 4 Day Week Global rzeczywiście jest dobry? Co przyniosą testy w niemieckich przedsiębiorstwach? No i czy ten model pracy, o którym jest coraz głośniej na świecie, ma szansę przyjąć się w Polsce?