Nie bez powodu jednym z najczęściej spotykanych haseł na wszelkich produktach spożywczych jest ,,bez cukru’’. Unikamy go, jak możemy lub chociaż wybieramy zdrowsze zamienniki. Walka z ograniczeniem tej substancji nie jest łatwa. Trzeba lawirować wśród mylących zapisów na etykietach i niezdrowych przepisach. Jak to robić, aby nie zwariować i wygrać?
Spis treści
Wróg ma wiele imion
Cukier inwertowany, melasa, dekstryna, sorbitol. Jak już poznamy różne dziwne nazwy, które finalnie i tak oznaczają cukier, to możemy skupić się na sposobach ograniczenia go. Właśnie o nich pisze Natalia, autorka bloga Simplife. Blogerka naucza jogi, bawi się w grafika i nade wszystko ceni naturalność, trwałość i prostotę. Na jej stronie znajdziecie właśnie takie proste przepisy na lepsze życie, gotowanie czy aktywność. Natalia wymienia 15 sposób na ograniczenie cukru. Wśród nich jest zasada o odpowiednim działaniu, czyli określeniu czy cukier chcemy wyeliminować stanowczo czy stopniowo. Do gotowania zaleca alternatywne do cukru białego zamienniki oraz znaczne zwiększenie spożycia owoców i warzyw. To właśnie w nich cukier występuje naturalnie, a smak jest przecież tak samo dobry. Autorka zdradza też swoje ulubione przepisy na zdrowe desery i listy zakupów, w których z cukrem wygrywają lepsze przekąski.
To nie cukier uzależnia
Cukier nie jest głównym, czarnym charakterem. Wyjaśnia to Zuzia z bloga Szpinak Robi Bleee, pod tym linkiem: http://szpinakrobibleee.pl/czym-slodzic/. Z wykształcenia jest dietetykiem i psychologiem. Z zamiłowania mamą skupioną na zdrowym żywieniu dzieci. Z jej wpisu dowiecie się, że to nie cukier tak naprawdę uzależnia. To jakikolwiek składnik, który spowoduje, że nasze receptory poczują słodki smak. Gdy spożyjemy substancję, która pobudzi odpowiednie kubeczki, czujemy przyjemność i miłe odczucia. Kojarzymy je z cukrem, ale przecież miód czy ksylitol wywoła dokładnie to samo. Dlatego Zuzia podkreśla, że musimy podjąć decyzję, czy chcemy cukier ograniczyć czy wyciąć z jadłospisu. Jeżeli to pierwsze, to warto zajrzeć do jej szczegółowego spisu zamienników. Sprawdźcie, jakie ,,-ozy” kryją się w popularnych słodzidłach, czym są poliole i jak słodzić dzieciakom.
Żegnaj, batoniku
Co zrobić, kiedy najdzie nas ochota na coś słodkiego, ale akurat nie mamy pod ręką zdrowszego zamiennika cukru? Swoje propozycje serwuje Agata z bloga Agata Berry. Była dziennikarka medyczna, amatorka zdrowego stylu życia, kuchni i sfery beauty. Kiedy nie ma czasu i siły piec zdrowego brownie to… sięga po jabłko z cynamonem i masłem orzechowym. Autorka w zdrowych alternatywach słodkich przysmaków wymienia też daktyle, figi, plastry kokosowe i puddingi z chia. Prawdziwą ucztą, eliminującą ochotę na niezdrowy batonik, jest jej autorski czekoladowy koktajl. Zajrzyjcie do jej rankingu i wybierzcie coś słodko-fit dla siebie.
Cukier to biała śmierć… Sól to biała śmierć. W zasadzie wszystkiemu można dorobić teraz zły PR. A cały widz w zdrowym umiarze. Nie musimy cukru od razu wykreślać z naszego jadłospisu. Wystarczy ograniczyć go, czytać etykiety i kombinować z fajnymi alternatywami.