Chyba powoli musimy przyzwyczajać się do tego, że platformy streamingowe będą ograniczały możliwość współdzielenia konta przez osoby niezamieszkujące pod tym samym adresem. Jako pierwszy wojnę przedsiębiorczym znajomym wypowiedział Netflix i chyba już tylko kwestią czasu pozostaje taki stan rzeczy, że w ślad za nim podążą także inne serwisy. Co ciekawe, pomóc im w tym mogą … naukowcy z Polski.
Nie tak dawno informowaliśmy, że Netflix – po naprawdę długich zapowiedziach – wreszcie wprowadził ograniczenia w korzystaniu ze swojej platformy dla osób współdzielących konta, a niezamieszkujących pod tym samym adresem. To zaś natychmiast przełożyło się na radykalną poprawę wyników finansowych firmy.
Choć obecnie trudno rokować, co przyniosą kolejne miesiące, wielce prawdopodobne jest to, że jeśli wzrost przychodów z tego tytułu okaże się długotrwały, w ślad za Netflixem podążą także inne serwisy streamingowe i uważniej przyjrzą się „wirtualnym rodzinom”.
A w tym być może będą w stanie pomóc im naukowcy z Polski, którzy opracowali autorską innowacyjną metodę tzw. indywidualnej kryptografii, o czym więcej dowiecie się z tekstu Michała Miśko z Geekweb.pl (kliknij tutaj i przeczytaj wpis).
Jak działają protokoły kryptograficzne?
Metoda indywidualnej kryptografii polega na neutralizowaniu ataków, pozwalających na symulowanie działania protokołów kryptograficznych bez fizycznego dostępu do sekretnej informacji, która powinna identyfikować użytkowników.
Przekładając na języki polski, nowe rozwiązanie ma pomóc uchronić serwis przed korzystaniem z cudzego konta bez znajomości loginu i hasła, które zaś opierać się będą o informacje indywidualne, nie mogące być współdzielone z innymi użytkownikami.
Kiedy i czy w ogóle możemy spodziewać się wdrożenia tego typu rozwiązania? Dziś trudno rokować. Na razie praca autorstwa prof. Stefana Dziembowskiego, Tomasza Lizureja i prof. Sebastiana Fausta została zakwalifikowana na Międzynarodową Konferencję Kryptograficzną Crypto 2023 w Santa Barbara w USA, która odbędzie się w dniach 19-24 sierpnia.