Obóz, ognisko, gitara, piosenki, las — pierwsze skojarzenia związane z harcerstwem są dosyć oczywiste. Ruch ten nieodłącznie wiąże się skautingiem i jest obecny w Polsce już od ponad 100 lat. Dowiedz się, czym zajmują się harcerze i jakie zdobywają umiejętności.
Spis treści
Harcerstwo w Polsce
Pozwól, że na początku przedstawimy Ci kilka informacji dotyczących historii harcerstwa w Polsce. Nie obawiaj się, będzie to jedynie kilka podstawowych wiadomości, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć, na czym polega ten ruch.
Uznaje się, że harcerstwo powstało w 1910 roku jako ruch społeczny i pedagogiczno-wychowawczy. Andrzej Małkowski, uważany za symbolicznego założyciela tego ruchu, mówił, że „harcerstwo to skauting plus niepodległość”. Obecnie zaś harcerstwo nie podejmuje już kwestii niepodległościowych, jest po prostu polską wersją skautingu.
Są 3 główne organizacje harcerskie w Polsce o zasięgu ogólnokrajowym:
- ZHP, czyli Związek Harcerstwa Polskiego, który jest najstarszą i największą organizacją harcerską w Polsce;
- ZHR, czyli Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej;
- Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego, które powstało w 1989 roku.
Zobacz też: Podwórkowe zabawy z naszego dzieciństwa
Czym zajmują się harcerze?
Co robią harcerze? Niestety nie ma na to krótkiej odpowiedzi. To, co dzieje się na zbiórkach i obozach, zależy w dużej mierze od samych harcerzy i ich drużynowych. Popularne są oczywiście wędrówki, zajęcia survivalowe, gry terenowe, wspólne ogniska czy organizowanie akcji charytatywnych. Jednak to nie jedyne aktywności, na które mogą liczyć harcerze. Drużynowi często organizują też zajęcia, które nie kojarzą się wprost z harcerstwem (na przykład wyjścia do kina czy na basen).
Dlaczego warto być harcerzem?
Przynależność do harcerstwa daje większości dzieci dużo frajdy. Ciekawe zajęcia podczas zbiórek, wspólne obozy, bliskość natury i przeżywanie rozmaitych przygód razem z przyjaciółmi — dzieci zazwyczaj są zachwycone. Warto jednak wiedzieć, że harcerstwo to nie tylko dobra zabawa, ale też doskonała okazja do rozwijania rozmaitych umiejętności i postaw. Powszechnie uważa się, że harcerstwo pomaga kształtować charakter. Dzięki najróżniejszym aktywnościom podczas zbiórek, dzieci uczą się pokonywać swoje lęki i wychodzić ze strefy komfortu. Harcerstwo uczy lojalności, rozwija postawy altruistyczne i wrażliwość na przyrodę, ale też wspomaga naukę logicznego myślenia.
Gdzie można znaleźć harcerzy?
Rodzice, którzy stoją przed dylematem zapisania dziecka do zastępu, często zastanawiają się, gdzie spotykają się harcerze. Drużyny działają najczęściej przy szkołach publicznych. Najczęściej podstawowych, gdyż dzieci w tym wieku chętniej przystępują do harcerstwa niż na przykład licealiści. Zdarza się też, że drużyna działa przy świetlicy lub parafii.
Harcerstwo — czy zapisać dziecko i jak to zrobić?
Jak zostać harcerzem? Wystarczy pójść na pierwszą zbiórkę lub zaciąg, czyli specjalny nabór do drużyny. Jeśli ta forma aktywności przypadnie do gustu Tobie i Twojemu dziecku, będziesz musiał podpisać zgodę. Pamiętaj, że w harcerstwie organizowane są zbiórki niewielkich kwot. Składki są przeznaczone na działanie drużyny. Konieczne może być również opłacenie składek członkowskich w związku z przynależnością np. do ZHP.
Teraz wiesz już niemal wszystko o harcerstwie. Przedstawione w artykule informacje ułatwią Ci podjęcie decyzji, czy wybrać się z dzieckiem na pierwszą zbiórkę. Zanim zdecydujesz czy Twoje dziecko będzie członkiem harcerstwa, przekonaj się, czy to ruch zgodny z Twoimi wartościami.