Czy Twoje dziecko to przedszkolakus normalus? Właśnie w ten sposób jeden ze swoich postów zaczyna Aleksandra Belta-Iwacz, znana również jako mamologia. Ola prowadzi na Instagramie profil, który jest prawdziwym plasterkiem na rozedrganą duszę rodziców. Pokazuje, że dziecięce dramy o złamanego banana nie zdarzają się tylko w Twojej rodzinie, a wiele zachowań przedszkolaków jest całkowicie, całkowicie normalnych. Mimo że Tobie wydaje się, że Twoje dziecko totalnie odbiega od norm.
Spis treści
Mamologia, czyli kto?
Za profilem mamologia stoi Aleksandra Belta-Iwacz, która jest psycholożką dziecięcą i mamą 5-letniego Franka. I jak sama mówi – zajmuje się przede wszystkim pomaganiem rodzicom w zrozumieniu ich dzieci zarówno w dobrych, jak i tych bardzo trudnych chwilach.
Ola, oprócz tego, że działa w sieci jako mamologia, prowadzi konsultacje psychologiczne dla dzieci i ich rodziców – zarówno stacjonarnie, jak i online. Ola wierzy, że każdy rodzic jest wystarczająco dobry, a dzieci nigdy nie są złośliwe. Na wizytach u niej ważne jest zaufanie, uważność, radość i autentyczność. I kochają to zarówno dzieciaki, jak i ich rodzice!
Ale dziś skupmy się na tym, co w sieci i na Instagramie. A tam każdy rodzic może znaleźć całą, kompletną i bardzo dopracowaną skarbnicę wiedzy na temat dziecięcych emocji i zachowań.
No to jak radzić sobie z tymi przedszkolakami?
Co podpowiada Ola? Przede wszystkim – wdech i wydech. Twoje dziecko to najprawdopodobniej typowy przedszkolakus normalus.
Co robić, kiedy przedszkolak rozpocznie kolejną dramę? Kluczowe jest, by nie dołączać do awantury ze swoimi nerwami, a być tuż obok. Ola podpowiada, by przypomnieć sobie w myślach, że to tylko taki etap rozwoju. I że on minie. Oczywiście – przyjdzie kolejny. Ale ten kolejny również minie. Warto pamiętać też o tym, że dziecko dopiero uczy się życia i nie potrafi reagować w wielu sytuacjach. My, jako dorośli, potrafimy (a w każdym razie powinniśmy), więc trudno nam logicznie wytłumaczyć dziecięce zachowania. No i właśnie – w trudnych chwilach dobrze przypomnieć sobie również to, że to my jesteśmy tymi dorosłymi. I damy sobie radę z kolejnym dziecięcym końcem świata, który z pewnością minie maksymalnie za 10 min. No bo damy, prawda?
No i jest jeszcze Kazik!
Ola regularnie publikuje posty w social mediach, jest autorką kursów dla rodziców oraz licznych webinarów, które pomagają rodzicom radzić sobie z emocjami przedszkolaków. Ale to jeszcze nie wszystko. Ola wydała również absolutnie uroczą serię skierowanych do przedszkolaków audiobajek o Kaziku. I to są takie audiobajki, których z zainteresowaniem wysłucha i dziecko, i rodzic. Kazik jest klasycznym kilkulatkiem – nie jest ani przekoloryzowany, ani przesadnie przesłodzony. A przygody jego i jego rodziców są bliskie każdemu z nas – młodszemu i starszemu słuchaczowi. Słuchając opowiadań o Kaziku, nauczycie się czegoś i zachichoczecie w głos. Gwarantuję!
Ola w udostępnianych w sieci materiałach przekazuje ogromną wiedzę, która naprawdę może ułatwić rodzicielski żywot. Ale wiedza to nie wszystko. Ola robi to w tak ciepły i empatyczny sposób, że trudno się nie uśmiechnąć. No i nigdy nie ocenia. W końcu każdy rodzic jest wystarczający.