Planowanie dnia to nie tylko sposób na poprawę produktywności. Ten nawyk wspiera zdrowie psychiczne i może dobrze wpłynąć na Wasze samopoczucie. Jak planować skutecznie, by zauważyć korzyści? Odpowiedzi wytropiliśmy na profilu jednej z naszych twórczyń – Basi Słok. Przeczytajcie ten wpis i przekonajcie się, że warto planować!
Spis treści
Dlaczego planowanie jest ważne?
Spontaniczność jest przereklamowana. Choć kojarzy się przyjemnie, często wprowadza w życie chaos, a ten otwiera w furtkę dla stresu. Konsekwencje to nieustanne przemęczenie, wieczne infekcje i zero radości z życia. W końcu okazuje się, że niczego nie robimy spontanicznie, a jedynie lecimy od deadline’u do deadline’u, w międzyczasie wykonując też inne codzienne obowiązki. Dlatego właśnie warto uporządkować swój dzień i planować. To odciąża głowę od ciągłego myślenia, co jeszcze trzeba zrobić i pomaga uporządkować swoje sprawy. Jednak nie sztuką jest zapisać na kartce jak najwięcej rzeczy do zrobienia tylko po to, by nie wyrobić się z większością z nich.
Planowanie powinno ułatwiać nam życie, a nie wpędzać w poczucie winy, że nie mamy 100% skuteczności każdego dnia. Co więcej, samo układanie grafiku może być przyjemnym zajęciem, czego nieustannie dowodzi na swoich profilach Basia Słok. Sama przygotowuje swoje bajecznie kolorowe planery i jest prawdziwą mistrzynią organizacji. Dzięki temu sama mniej się stresuje i czerpie z życia to, co najlepsze.
Na początek przygody z planowaniem, Basia proponuje proste ćwiczenie. Szczegóły opisała w poście na Instagramie:
Na przyjemności też jest czas!
Ważne jest, aby pogrupować planowane czynności na 4 grupy. Jedną z nich są czynności przyjemne, które lubimy robić i które nas odprężają. Niekoniecznie coś wymyślnego. Jeśli przyjemność sprawia Wam wieczór z książką, to też wpiszcie go w grafik.
Basia podkreśla, że odczuwanie przyjemności to ważna potrzeba każdego z nas, a nie fanaberia, czy forma nagrody. Zwłaszcza po stresujących zadaniach należy się chwila odpoczynku, która pozwoli nam wrócić do emocjonalnej równowagi i ruszyć dalej, z kolejną sprawą do załatwienia.
A może czas zmienić podejście?
A jeśli cały czas przesuwacie zrobienie rzeczy, które są uciążliwe, ale świat się bez nich nie zawali? Basia tłumaczy, że może to wynikać z negatywnego nastawienia. Ona sama zaczęła planować takie czynności w ramach czasu dla siebie. Odkąd zaczęła myśleć o porządkowaniu szafy jako czymś, co poprawi jej komfort życia, znacznie łatwiej jej się do tego zabrać. Podobnie może być z załadowaniem zmywarki, odkurzaniem lub czymkolwiek innym, co wpłynie dobrze na Waszą jakość życia. Pamiętajcie też, że ni wszystko musicie robić sami. Jeśli widzicie, że przy czymś możecie otrzymać pomoc, to śmiało o nią poproście.
Planowanie to cenna umiejętność, która sprawi, że będziecie spać spokojniej, mniej się stresować i robić więcej. Również tych rzeczy, które dają Wam radość, a które najczęściej przekładaliście, bo zawsze było coś ważniejszego. Pierwsze podejścia do planowania może nie będą idealne, ale to nieważne. Chodzi o to, by ułatwić sobie życie.