Zatkany nos, będący jednym z objawów sezonowego przeziębienia czy grypy, utrudnia oddychanie – zwłaszcza nocą. Na szczęście, ludzkość zna skuteczne sposoby ograniczenia kataru i udrożnienia dróg oddechowych. Poznaj najpopularniejsze z nich!
Spis treści
Zatkany nos bez kataru – inhalacje solą morską
Wysięk produkowany przez błony śluzowe nosa w okresie przeziębienia i grypy, potocznie określany jako katar, można zwalczać poprzez stosowanie inhalacji przy użyciu soli morskiej czy kamiennej. Ten sposób pozwala zminimalizować objawy zakażenia górnych dróg oddechowych, mając duże znaczenie dla procesu oczyszczania nosa i zatok przynosowych. Przez wielu metoda ta jest ceniona jako skuteczny sposób na przywrócenie błonom śluzowym nosa równowagi. Inhalacje z soli fizjologicznej mają spory wpływ na rozrzedzenie wydzieliny. W przypadku dzieci proces ten daje rezultaty poprzez łatwiejsze ściągnięcie kataru, zaś w przypadku dorosłych – skuteczniejsze wysmarkanie nosa.
Co na zatkany nos? Może przydać się… spacer!
Choć jeszcze do niedawna osobom przeziębionym zalecało się głównie leżenie w ciepłym łóżku, to lekarze doszli do wniosków, że spacery do lesie lub innym naturalnym terenie może mieć korzystny wpływ na zminimalizowanie problemu zatkanego nosa. Warto wybierać tereny nieskażone obecnością samochodu czy ciężkiego przemysłu. Czyste powietrze będzie mieć dobre działanie na układ oddechowy i śluzówkę nosa.
Zobacz też: Jak szybko wyzdrowieć? Wygraj z przeziębieniem i grypą domowymi sposobami
Jak odetkać nos? Zaopatrz się w nawilżacz powietrza
Domowe urządzenie służące do nawilżania powietrza ma dobroczynne działanie nie tylko na co dzień, ale także wtedy, gdy domowników dopadnie jesienne przeziębienie. Nawilżone powietrze dobrze wpływa na śluzówki nosa, przyspieszając ich procesy regeneracyjne. Zwiększyć wilgotność powietrza, którym się oddycha w domowych wnętrzach można również bezkosztowo, wieszając mokre ręczniki na działającym kaloryferze.
Co na ciągle zatkany nos? Przyda się ciepłe otoczenie
Nie tylko gorąca herbata z rozgrzewającym imbirem i przytulny kocyk będą wsparciem w okresie przeziębienia i grypy. Bardzo ważne jest, aby w domowym zaciszu panowała odpowiednio wysoka temperatura. Nie warto oszczędzać na ogrzewaniu – wyższe wskazania termometru na ścianie w domu na pewno przełożą się na szybszy proces zdrowienia.
Jak udrożnić nos? Wdychając olejki eteryczne!
Dostępne w aptekach, drogeriach i punktach z akcesoriami do aromaterapii naturalne olejki eteryczne mają powszechnie znane właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Dlatego też wdychanie kojących oparów naturalnych roślin czy ziół ma dobroczynne działanie na śluzówki nosa i cały układ oddechowy. W okresie jesienno-zimowym szczególnie warto sięgnąć po olejek eukaliptusowy, który zawiera eukaliptol (cyneol), środek wykazujący działanie przeciwbakteryjne.
Obecne w składzie monoterpeny i seskwiterpeny charakteryzują się właściwościami przeciwzapalnymi oraz wykrztuśnymi, co w przypadku dolegliwości ze strony układu oddechowego jest istotne. Olejek eukaliptusowy stanowi remedium na stany zapalenia górnych dróg oddechowych czy w stanach zapalenia oskrzeli. Substancja ta jest znana z właściwości napotnych i przeciwgorączkowych, przyspieszając powrót do zdrowia. Ma również wpływ na sprawność działania rzęsek płucnych, odpowiedzialnych za usuwanie śluzu, jak też sama w sobie rozrzedza wydzielinę. Opary olejku eukaliptusowego mają też działanie dezynfekujące. Dobrym pomysłem jest też sięgnięcie po olejek rozmarynowy, sosnowy czy oregano.
Zapchany nos i chore zatoki – kompresy na czoło są wskazane
Gorące kompresy na czoło są bardzo pomocną metodą przy dolegliwościach związanych z zatkanymi zatokami. Domowe metody przygotowywania kompresów opierają się na wykorzystaniu uprzednio podgrzanej na patelni kaszy gryczanej bądź soli gruboziarnistej, które ostatecznie znajdą się w bawełnianym woreczku.
Zatkany nos – wsparcie przyniesie fitoterapia
Wykorzystanie naturalnych właściwości roślinnych bywa kojące przy okresowych przeziębieniach. Dobrze znany i ogólnie dostępny jest sposób, bazujący na wdychaniu oparów cebuli czy czosnku. Warzywa te mają właściwości antybakteryjne. Warto również sięgać po inhalacje z wykorzystaniem ziół o działaniu nawilżającym śluzówkę czy łagodzącym podrażnienia.
Zatkany nos w nocy – co może pomóc?
Istotną wskazówką, która może zmniejszyć poziom odczuwanych dolegliwości przy przeziębieniu i grypie jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Regularne sięganie po wodę (może być z plasterkiem cytryny lub kawałkami owoców) jest bardzo ważne, nawet wtedy, gdy nie odczuwa się realnego pragnienia.
Gorące napoje – skuteczna metoda rozgrzewająca
Przy pojawieniu się pierwszych symptomów przeziębienia warto regularnie popijać gorące napoje. Sprawdza się tu czarna herbata z dodatkiem listków mięty, soku z malin, ale też cynamonu. Te wartościowe dodatki wspierają układ odpornościowy, dostarczając mu witaminy C. Dodatkowo sok z malin działa korzystnie na błony śluzowe układu oddechowego. Wspaniałym dodatkiem do różnego typu naparów i herbat jest też korzeń imbiru. Obrany ze skórki i pokrojony w drobne plasterki wykazuje działanie antyseptyczne i antybakteryjne, znakomicie rozgrzewając i dodając sił witalnych. Można też postawić na herbacianego grzańca, w którym nie zabraknie ani goździków, ani też miodu, cynamonu, imbiru czy plasterków pomarańczy i soku z cytryny.