Zatkane zatoki nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować – za dnia oddychać i wyraźnie mówić, a nocą spokojnie zasnąć? Problem ten dotyczy wielu osób. Na szczęście istnieje co najmniej kilkanaście metod. Poniżej przedstawiamy dokładniej 5 najpopularniejszych. Zobacz, jak możesz sobie pomóc przy użyciu bezpiecznych i dobrze znanych sposobów, uznawanych również przez lekarzy. Oto domowe sposoby na zatoki!
Spis treści
Domowe sposoby na zatoki. Metoda 1: butelka z wodą i solą
W aptekach dostępne są gotowe zestawy służące do radzenia sobie z problemem zatkanych zatok. Składają się one z plastikowej butelki oraz woreczka z solą fizjologiczną. Pacjent musi jedynie wsypać sól do wody, by stworzyć roztwór. Niektóre zestawy mają specjalnie wyprofilowane butelki, dzięki którym przeprowadzanie czynności płukania zatok jest łatwiejsze. Irygacja, czyli płukanie zatok, powinna się odbywać naprzemiennie – dla uzyskania jak najlepszego efektu końcowego.
Powtarzane zabiegi irygacji mają korzystny wpływ na stan zatok – dzięki temu, że pomagają pozbyć się alergenów, drobnoustrojów chorobotwórczych oraz wydzieliny. Warto po przeprowadzanie domowej procedury delikatnie wydmuchać nos w chusteczkę.
Irygacja zatok – wskazania i przeciwwskazania
Przez lekarzy płukanie zatok przy użyciu roztworu soli fizjologicznej jest uznawane za bezpieczne – zarówno w przypadku pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Jednak w przypadku tych ostatnich warto irygację stosować po ukończeniu przez malucha 4. roku życia. Jeżeli chodzi o pacjentów z całkowicie zatkanym nosem, to metoda ta nie powinna być stosowana z oczywistego względu – roztwór soli fizjologicznej nie będzie miał drogi ujścia. Niektórzy nie zalecają również irygacji zatok w sytuacjach infekcji ucha. Bywają też i takie osoby, które w obawie przed zainfekowaniem zatok do roztworu dodają nieco wody utlenionej, działającej przeciwbakteryjnie.
Sprawdź też: Naturalne sposoby na wzmocnienie odporności
Metoda 2: okład na zatoki
Sól gruboziarnista, nasiona fasoli i grochu bądź kasza gryczana – nie każdy wie, że tego typu kuchenne składniki bywają niezwykle pomocne w okresie zatkanych zatok, przeziębienia i grypy. Aby przygotować leczniczy okład, wystarczy w piekarniku lub na patelni rozgrzać jeden ze wspomnianych produktów, następnie umieścić go w bawełnianym woreczku i delikatnie przyłożyć w okolice zatok. Pozwoli to na złagodzenie objawów i znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych. Należy jednak wykazać się wyjątkową ostrożnością, aby się nie poparzyć.
Tego typu zabieg pozwala na udrożnienie ujścia wydzieliny i rozrzedzenie jej. Metoda wygrzewania zatok potrafi przynieść znakomite efekty, jednak należy pamiętać, aby szczególnie po tego typu czynności nie wychodzić zbyt szybko na dwór. Przewianie i wyziębienie ciała jest bowiem bardzo niewskazane.
Metoda 3: inhalacje przy użyciu olejków eterycznych i soli
Kolejnym sposobem na ulżenie sobie w okresie przeziębienia i grypy, czyli wtedy, gdy problem z zatkanymi zatokami się nasila, są inhalacje. Do ich przeprowadzenia warto zastosować naturalne olejki eteryczne. Do miski z wodą dobrze jest też dodać trochę soli morskiej. Wśród polecanych olejków eterycznych znajduje się olejek rozmarynowy, eukaliptusowy, tymiankowy, jałowcowy, jodłowy, sosnowy, majerankowy, z drzewa herbacianego czy goździkowy. Wykazują one właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, a także nawilżają błony śluzowe dróg oddechowych, ułatwiając pozbycie się wydzieliny.
Zobacz też: Domowe sposoby na przeziębienie
Warto przy robieniu inhalacji nakryć głowę ręcznikiem frotte, aby opary okalały drogi oddechowe oraz zatoki. Pojedynczy zabieg inhalacji powinien trwać przez około 15 minut. Jedna lub dwie krople na litr wody wystarczą, aby pomóc sobie z odetkaniem zatok i lepszym funkcjonowaniem. Domowe sposoby na ból zatok to znane od dawien dawna metody pomagania organizmowi w okresach przeziębienia i grypy, gdy gęsta wydzielina utrudnia oddychanie.
Metoda 4: zażywanie gorącej kąpieli w wannie
Gorące kąpiele rozgrzewające całe ciało i poprawiają krążenie, a przy okazji wdychanie pary wodnej wzbogaconej o olejki eteryczne potrafi znakomicie wpłynąć na dobrostan zatok. Wystarczy do wanny wypełnionej gorącą (jednak nieparzącą) wodą dodać 10-15 kropli olejku eterycznego. Polecany jest tu olejek eukaliptusowy, sosnowy, jodłowy, majerankowy czy z drzewa herbacianego.
Kąpiel z jednej strony leczy zatkane zatoki, z drugiej relaksuje ciało i dodaje energii. Warto raz na jakiś czas przygotować sobie taką leczniczą sesję we własnej łazience – zwłaszcza że nie wymaga ona zbyt wielu czynności. Nie jest też dużym wydatkiem – koszt zakupu buteleczki olejku eterycznego wynosi kilkanaście złotych. To jedna z przyjemniejszych metod leczenia domowego w przypadku bólu zatok.
Metoda 5: wizyta w saunie parowej
Jeśli chodzi o ból zatok bez kataru, domowe sposoby to również udanie się na sesję leczniczą w saunie parowej. Taka przyjemność wpływa korzystnie na udrożnienie zatok, a zarazem na odpowiednie nawilżenie błon śluzowych. Przy okazji ciało może pozbyć się toksyn i poczuć lepiej. Poza tym sauna parowa może mieć dobroczynne działanie na procesy związane z metabolizmem i odchudzaniem. Poprawia też wygląd skóry, wygładzając ją oraz pozostawiając pełną zdrowia i blasku.