Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, spokoju i dobrej atmosfery… No nie dla każdego. Większość z nas tego nie umie. Gonimy, spieszymy się, denerwujemy. A relaks to tak bardziej po świętach, niż w ich trakcie. Nasza autorka zdradza jak skutecznie wypoczywać – bez napięcia, stresu i bólu.
Spis treści
Przez kręgosłup do serca
Odpoczynek większości z nas kojarzy się z psychicznym relaksem. W kwestii napięcia świątecznego chcemy wyluzować i mentalnie odpuścić. Ale odpoczynek to również bardzo fizyczna sprawa. Ewa z bloga Twój Zdrowy Kręgosłup to nasza autorka i specjalistka od zdrowego, szczęśliwego ciała. Na co dzień jest instruktorką fitness i pilates z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją karierę koncentruje wokół zdrowego kręgosłupa, który jest przecież filarem naszej postawy i ciała. Ewa wychodzi z założenia, że często to dobrze dobrane ćwiczenia i ruch pomogą nam zwalczyć ból, a nie garści leków i suplementów. Dlatego jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o odpowiednim odpoczynku, to nie znajdziecie lepszej specjalistki w tej dziedzinie!
Jak skutecznie wypoczywać?
Znacie to uczucie, gdy po całym dniu leżenia i leniuchowania, wieczorem czujecie się… zmęczeni? Ciało jakieś takie obolałe, zasiedziane, w sumie przydałby się jeszcze jeden dzień, żeby dojść do siebie. To dlatego, że nie wiecie, jak wypoczywać. Ewa zwraca uwagę na brak aktywności jaki towarzyszy nam w tej erze zestresowania. A tak naprawdę to ruch pobudza nasze ciało i pozwala mu się rozluźnić.
Świadome ćwiczenia poruszają oddech i uwalniają mięśnie z napięcia. Trening zdrowego kręgosłupa to ratunek dla układu limfatycznego i nerwowego. Poprawiamy wtedy naszą naturalną zdolność do odporności czy komunikację całego ciała z samym sobą. A wtedy żaden stres nie jest nam straszny. Ruch jest też w stanie naprawić nasz sen – nie będziemy wstawać zmęczeni, a wypoczęci i zregenerowani po nocy.
Ewa poleca kilka ćwiczeń, które odciążą kręgosłup i przyniosą ulgę nogom. Nie potrzebujecie do nich specjalnego sprzętu czy miejsca. Wystarczy np. położyć się na podłodze ze zwiniętym kocem pod kolanami. Dzięki temu nogi swobodnie opadają, a my relaksujemy się w wygodnej pozycji. Kolejna propozycja to położenie się przodem na ziemi z kocem zwiniętym pod biodrami. W takiej pozycji swobodnie pozwalamy na rozluźnienie ciała bez żadnego napięcia. Kiedy wykonujecie takie ćwiczenia, to pamiętajcie o oddechu. Odpoczywacie rozluźnieni i odbieracie kręgosłupowi całe napięcie.
Inne sposoby wypoczywania
Oczywiście Ewa zwraca też uwagę na odpoczynek w wymiarze holistycznym. Nie samym ruchem odprężymy się w pełni i pozbędziemy stresu. Świetnie sprawdzi się też klasyczne słuchanie ulubionej muzyki. To stara i znana metoda, ale działa praktycznie zawsze. W sytuacji dużego stresu warto wybrać muzykę relaksującą, spokojną. Pozwoli ona skupić się na naszym oddechu i wewnętrznym wyłączeniu myślenia.
Wspaniale działa też czas dla samego siebie. To nic złego, że czasami potrzebujemy pobyć w samotności. Pomaga to w resecie myśli, naładowaniu baterii i przemyśleniu na chłodno wszystkich spraw. Możecie zdziwić się, jak korzystnie zadziałają samotne spacery, wizyta w kinie czy kawa wypita samemu w kawiarni.
Jeżeli brakuje Ci czasu na czytanie, to stresowy okres w życiu będzie świetną okazją, aby ten czas znaleźć. Książki poszerzają nasz światopogląd, przenoszą w inne regiony i pozwalają zwrócić uwagę na to, co zwykle nie przykułoby naszej uwagi. Jeszcze lepiej, jeżeli z dobrą lekturą wybierzemy się na łono natury. Świeże powietrze, spokój i inne otoczenie pozwolą złapać utraconą równowagę. Wyciszamy się, analizujemy przyrodę i patrzymy na wszystko z zupełnie innej perspektywy.
Nie musimy chyba przypominać, że na odpoczynek zasługują nasze oczy. Ciągła praca przy komputerze i uzależnienie od smartfonów powoduje, że nasze oczy odpoczywają tylko wtedy, gdy śpimy. A tak nie musi być. Rozważcie mały odwyk od technologii. Wpłynie to korzystnie na tylko na oczy, ale na umysł. Zalew informacji i stała potrzeba bycia online to niesamowita tyrka dla organizmy. Dlatego planując dzień odpoczynku pamiętajcie też o wylogowaniu. Odłóżcie wszelkie gadżety i dajcie oczom mniej elektroniczne widoki.
Odpoczynek psychiczny jak tak ważny, jak ten fizyczny. Po tekście Ewy już wiemy, że można to wszystko połączyć. Dobra książka, natura i bardzo proste ćwiczenia sprawią, że już na drugi dzień poczujecie baterie naładowane na 100%.