Samotność jest trudna. Teoretycznie zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są relacje i jak trudno jest, kiedy człowiek zostaje zupełnie sam. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak bardzo to, że masz przy sobie przyjaciół i bliskich, wpływa na Twoje postrzeganie świata i Twój dobrostan? Okazuje się, że ogromne!
Spis treści
Wysoka góra wcale nie taka wysoka
Dobry przyjaciel przy boku sprawia, że naturalne, życiowe trudności postrzegamy jako mniej znaczące i kłopotliwe. Są nawet badania, które to udowadniają! O jednym z nich na swoim instagramowym kanale wspomina Kasia Gandor.
Kasia opowiada o badaniu, w którym grupę ludzi postawiono u podnóża tej samej góry. Każdy z nich miał na ramionach plecak ważący ok. 10% jego masy ciała. Ochotnicy, którzy podczas badania przebywali w towarzystwie przyjaciela, oceniali górę jako mniej stromą i wymagającą niż ci, którzy robili to w samotności. To nie koniec. Część osób, które były same, poproszono, by pomyśleli o wspierającym przyjacielu – ci ochotnicy również oceniali wzniesienie jako łagodniejsze niż tacy, którzy byli sami i myśleli o kimś neutralnym lub takim, do kogo żywią neutralne uczucia.
Wniosek? Już nawet samo przywołanie w myślach kogoś, kto zawsze wspiera nas w trudnych chwilach, sprawia, że wyzwania stają się mniej przerażające.
Trwałe i dobre relacje są podstawą naszego dobrostanu
To badanie to tylko jedno z wielu, które potwierdzają, że szczere, prawdziwe i dobre relacje są podstawą naszego dobrostanu. Człowiek to istota społeczna. Różnimy się od siebie – jedni będą potrzebowali wielu ludzi wokół siebie, a innym wystarczy tylko jeden dobry przyjaciel. Jedno jest jednak pewne – w towarzystwie serdecznych osób jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi niż w całkowitej samotności.
Izolacja społeczna może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, a nawet depresji. Co więcej – naukowcy wiążą samotne życie z nasileniem ryzyka zachorowania na choroby serca oraz skróceniem długości życia.
Jak dbać o dobre relacje?
Żyjemy w czasach, w których wszystkim brakuje czasu. A utrzymywanie i pielęgnowanie relacji tego czasu zawsze wymaga. Utrzymywanie relacji to proces, w którym konieczne jest zainteresowanie drugim człowiekiem i tym, co dla niego ważne.
Jak więc dbać o swoje najcenniejsze relacje? Zawsze znajduj dla nich czas. Akceptuj najbliższych i nie próbuj ich zmieniać. Pamiętaj, że nie musisz zawsze mieć racji – każdy w relacji może mieć swoją rację. I każda z nich będzie słuszna i ważna. Słuchaj, zadawaj pytania i bądź ciekawy drugiej osoby. Dostrzegaj w innych to, co dobre. I zawsze dbaj o swoje granice. Pamiętaj, że bycie przyjacielem nie oznacza bycia czyimś ratownikiem.
Dbaj o swoich przyjaciół, a bardzo możliwe, że również oni będą dbali o Ciebie. Zanuć pod nosem Ty druha we mnie masz…, zadzwoń do bliskiej osoby i umów się na kawę. Tak po prostu.